Rus-Fin gerginliği çatışmanın eşiğinde

HABER-İZLENİM | TARKAN TEKTEN, HELSİNKİ 

Finlandiya Rusya ilişkileri resmi söylemlere yansımasa da elektriklenmiş durumda.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tutumu ve olası bir sıcak teması başta ABD ve AB olmak üzere bölge ülkelerini oldukça endişelendiriyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tutumunun devam etmesi ve sıcak bir çatışmaya dönüşme ihtimali üzerine ABD ve AB bir takım ciddi yaptırımlardan söz ediyor.

Yaptırımlar dışında gelişmelerden tedirgin olan Finlandiya, Rusya’ya karşı NATO kartını açtı. Yeni yıl öncesi ve yeni yıl kutlamaları sırasında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün NATO’ya katılma ihtimalini dillendirmesi ve Başbakan Sanna Marin’in de bunu destekleyen açıklamaları Rusya’yı rahatsız etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya’nın bu açıklamaları üzerine NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi bırakması gerektiğini ifade etti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise Finlandiya’nın NATO’ya katılmak üzere bir girişimde bulunmadığını ancak bu hakkını saklı tuttuğunu ifade etti.

Savunma Kuvvetleri Komutanı Timo Kivinen ise Amerikalı mevkidaşı Mark Milley ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında komutanların iki ülkenin ortak güvenlik çıkarlarını ve askeri işbirliğinin geliştirilmesini görüştükleri bildirildi.

Rus uçağı Finlandiya hava sahasında rota değiştirdi

Cumartesi günü itibari ile Fin-Rus gerginliğine bir yenisi daha eklendi. Yle haber ajansı Moskova’dan kalkan ve Murmansk’a giden bir sivil Rus kargo uçağının Beyaz Deniz üzerinde rotasını değiştirerek Finlandiya üzerinden Leipzig’e gittiğini yazdı. Uzmanlar Moskova’dan kalkan bir uçağın Leipzig’e gitmesi için daha güneyden Baltık ülkeleri üzerinden uçması gerektiğini belirttiler. Yle, uçağın normal rotanın dışına çıkarak askeri birliklerin ve stratejik öneme sahip yerlerin üzerinden uçtuğunu yazdı.

Fin uzmanların bir kısmı bunun istihbarat amaçlı olabileceğini belirtirken bir kısmı ise Rusların psikolojik harp yapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Rus basını Baltık Filosunun güçlendirilmesini istiyor

Rus araştırmacı Nikolai Mezhevitch Kremlin yanlısı Vzglyad gazetesinde yayınlanan bir yazıda Finlandiya’nın Rusya karşıtı söylemlerle İsveç’e benzemeye başladığını ifade ederek Finlandiya Savunma Kuvvetlerinin almaya karar verdiği yeni savaş uçakları ile ilgili olarak da kuzeybatı Rusya’nın tamamında nükleer saldırılar gerçekleştirebilecek yeni savaş uçaklarının alımı Finlandiya’nın tavırlarının değiştiğini gösteriyor, dedi.

Mezhevitch, Finlandiya’nın güneyden kuzeye askeri çabalarının artabileceğini tahmin ediyorum bu da St. Petersburg için tehdit oluşturabilir, Finlandiya’nın NATO’ya katılma olasılığı göz önünde bulundurularak Rusya’nın Baltık donanmasını güçlendirmesi gerekiyor, dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin