Ruanda bile Türkiye’den şeffaflık istedi

Afrika’nın en geri kalmış ülkelerinden biri olan, darbelerle anılan ve kabile savaşlarının yaşandığı Ruanda, Türkiye’den şeffaflık talep etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu’nda görüşülen Türkiye ve Ruanda arasında yatırımların karşılıklı olarak teşvikini hedefleyen anlaşmaya “Şeffalık” şartı damgasını vurdu.

Ruanda anlaşmaya imza atmak için ikili ilişkilerinde ‘Şeffaflık’ şartını koydu. Tutsilere yapılan‘soykırımla gündeme gelen Ruanda, rüşvetle mücadele ve hukukun üstünlüğü konularında da son sıralarda bulunuyor.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda Ruanda ile yapılan anlaşma ele alındı.. Ancak Ruanda anlaşmaya bir madde ekletip ‘Şeffaflık’ şartını koyduğu belirlendi. Sözcü’ye konuşan komisyon üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer şunları söyledi:

‘’Türkiye’nin yolsuzlukla mücadele konusunda olumsuz bir algısı var. Ruanda’nın bile bizden şeffaflık istemesi üzüntü verici. Bunu değiştirmemiz lazım. Gerçek bir demokrasi olmanın bir önceliği de hukuk devleti olmanın yanı sıra şeffaflık. Böyle bir talebin gelmesi bir skandal. Bundan sonra bütün anlaşmalara da bu şart konulur ve ayrı bir skandal olur. Hukuk ve ekonomide reform yapacağız, yerimiz AB diyorlar ama bu yaşanan örnek düşündürücü. Ekonomiye güveni nasıl getireceksiniz algımız böyleyse.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

6 YORUMLAR

  1. ‘Afrika’nın en geri kalmış ülkelerinden biri olan, darbelerle anılan ve kabile savaşlarının yaşandığı Ruanda,’

    Arkadaslar bu bilgi pek dogru degil. Evet. Demokrasi yok, insan haklari cok dusuk ama dediginiz gibi de degil.
    Ulkenin tum anayollari asfalt. Temiz. Baskici bir idare var ama genel olarak guvenli.baskentte surekli elektrik ve temiz su var. Kisaca bir cok Afrika ulkesi ortalamasinin uzerinde bir ulke.
    Tabiki seffafiyet falan da yok.

  2. Haberi yaparken ülke hakkında biraz daha doğru bilgi verseydiniz daha iyi olurdu. Seffaflik ve hukugun olmadigi ve baskıcı bir rejim oldugu dogru ama 25 yıl önce bitmis bir ic savasi hala var gibi gostermek iyi bir habercilik degil. Ayrıca Turkiyeye gore de guvenli ve inanamayacaginiz kadar temiz bir ülke.

  3. Afrika’nın yeni trend ülkesi olan, gelişimindeki hızıyla ve temizliğiyle anılan ve kabile ayrılıklarına rağmen birlikte yaşamayı başarmış Ruanda; bulunduğu coğrafyanın göz bebeği olan, ancak darbelerle anılan ve kabile reis’ine itaatle namı yürüyen Türkiye’den şeffaflık talep etti.. (denseydi doğrusu olurdu)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin