RTÜK’ten Sevda Noyan kararı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Esra Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür” sözleri nedeniyle yandaş Ülke TV’ye üç kez program durdurma cezası verdi

RTÜK, Ülke TV’de Esra Elönü tarafından hazırlanan “Arafta Sorular” programına konuk olan Sevda Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hala 3, 5 var, benim listem hazır” sözleri hakkındaki kararını verdi. RTÜK, Ülke TV’ye “program durdurma cezası” verdi.

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular programına katılan Sevda Noyan, 15 Temmuz’un kursaklarında kaldığını belirterek katledecekleri komşularının listesinin hazır olduğunu açıklamıştı.

Sevda Noyan,”15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Böyle bir şeye denk geldik, boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın, bizim aile bir 50 kişiyi götürür. Onu söyleyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz. Ayaklarını denk alsınlar. Yani bizim halen sitede 3-5 aile var. Benim listem hazır açıkçası.” demişti.

RTÜK’e CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşcı ile HDP kontenjanından seçilen Ali Ürküt, geçen hafta Başkanlığa başvuruda bulunarak skandal sözlerin cezasız kalmamasını istedi. Ülke TV’deki yayının, “Irk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini” bildiren üyelerin bu talebi geçen hafta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in toplantıya katılmaması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

GELEN TEPKİLER ÜZERİNE RTÜK BAŞKANI ŞAHİN GERİ ADIM ATTI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV’de ölüm listesi hazırladığını söyleyen Noyan’la ilgili önce “Cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz.” diyerek görmezden geldi. Gelen tepkiler üzerine geri adım atan Şahin, RTÜK ilkeleri bakımından yayının kabul edilemez olduğunu söyledi. Şahin’in bu açıklamasının ardından söz konusu başvuruların yarın (22 Mayıs) saat 14.00’de toplanacak RTÜK gündemine alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin