Romanya’daki Hizmet okullarından futbol okulu açılımı

HABER | NECDET ÇELİK

Eğitim kalitesiyle Romanya’da kendini ispat eden Lumina okulları, ülkenin tanınmış futbolcusu Lucian Sanmartean ile ortaklaşa futbol okulu kurdu. Tanıtım programına katılan Romanya Gençlik ve Spor Bakanı Marius Dunca, eğitim ve sporu birleştiren bu girişime övgülerde bulundu.

Sporla eğitimi birleştiren bu girişim, Spor Bakanı Dunca ve Futbol Federasyonu Başkanı Razvan Burleanu katılımıyla kamuoyuna tanıtıldı.Medyanın büyük ilgi gösterdiği programda konuşan Bakan Marius Dunca, bir hayalin gerçekleşmesi olarak nitelendirdiği girişimden övgüyle bahsetti. Dunca, ‘Gördüklerim karşısında hem şaşırdım, hem hayran kaldım. Özel okulun spora katkı vermesi olağanüstü.’ dedi. Dunca, şöyle devam etti: ‘’Eğitimin sporla iç içe sürdürülebilmesi bizim için hayaldi. Bu futbol okulu bir modeldir, bunu tanıtmamız gerekiyor, toplumun böyle modellere ihtiyacı var.’’

Federasyon Başkanı sorumluğu üslendi

Lumina okullarını olimpiyat başarılarından tanıdığını kaydeden Futbol Federasyonu Başkanı Razvan Burleanu ise, yönetimden ‘Futbol okulunun sorumluluğunu üstlenmelerini’ talep etti. Burleanu, sağlam karakterli oyuncuların yetişmesinde Lucian Sanmartean’a güvendiğini kaydetti.

Hayatında eğitimden geri kalmadan sporda başarılı olduğunu anlatan Lucian Sanmartean velilere şu çağrıda bulundu: ‘’Yeni nesli eğitmek istiyoruz. Çocuklar hem kaliteli eğitim alsınlar, hem de sporda yetişsinler.’’

37 yaşındaki Lucian Sanmartean, Steau Bükreş’in yanı sıra yurt dışında top koşturmuş bir isim. Büyücü lakaplı orta saha oyuncusu, halen birinci lig takımı FC Voluntari’de forma giyiyor.

6-11 yaş arası çocuklara eğitim verecek

Lumina-Sanmartean futbol okulu, spora hevesli 6-11 yaş arasındaki çocuklara hitap ediyor. Aylık 45 euro ödeyerek kayıt yaptıracak çocuklar, UEFA lisanslı hocalar eşliğinde çalışma şansı yakalayacak. Geleceğin sporcusu çocuklar, Lumina okullarına ait 6 sahanın yanısıra, avrupa standartlarındaki tüm spor imkanlarını da kullanacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin