Roboski mağduru aileden Veli Encü de tutuklandı

Roboski Katlamı’nda birçok aile ferdini kurban veren Veli Encü, hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı. 22 Mayıs’ta gözaltına alınan Encü, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Veli Encü’nün abisi HDP’den Şırnak milletvekili seçilen Ferhat Encü de ‘örgüt üyeliği ve örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 17 Şubat 2017 tarihinden beri tutuklu bulunuyor.

Veli Encü, gözaltına alındığını duyurduğu twitter mesajında, “Şu anda gözaltına alındım, askerler evimi arayıp her şeyi yerle bir ettiler, anneme ve eşime hakarette bulundular.” ifadelerini kullanmıştı.

BBC Türkçe’ye konuşan Encü’nün avukatı Aycan İrmez, “Veli, kamuoyunda tanınan bir insan, Roboski Katliamı davasında rolü de ortada. Ferhat Encü tutuklandıktan sonra bu davanın tüm yükü Veli’nin omuzlarındaydı. Veli’ye karşı yapılan bu suçlamanın asılsız olduğunu, bir mizansen yaratılmak istendiğini düşünüyoruz” dedi.

Suçlama iki çocuğun beyanına dayanıyor

Aycan İrmez, Veli Encü’nün tutuklandığı soruşturmanın, yaşı 18’den küçük iki çocuğun beyanı üzerine açıldığını belirterek şunları söyledi:

“18 yaşından küçük iki çocuk, PKK’ya katıldıklarını ve dağa gitmeden önce Velilerin evinde yemek yediklerini iddia etmiş. Soruşturmadaki ifadelerine bakıldığında bu çocukların Veli’yi hiç tanımadıkları anlaşılıyor. Her iki çocuk da, ‘Bizi Ferhat Encü’nün evine götürdüler, bize yemek verdiler’ diye ifade vermiş.

Soruşturma dosyasında gördüğümüz kadarıyla her iki çocuğun da ifadesinde ‘bizi dağa gönderdi’ diye bir ibare yok, ‘bize yemek verdiler’ demişler. Ayrıca bu soruşturmada suçlanan insanların birbiriyle ilgisi yok.”

“Hani Roboski’yi unutursak kalbimiz kuruyacaktı”

Roboski Davası’nı AİHM’e taşıyan avukatlardan biri olan hukukçu Kerem Altıparmak Veli’nin tutuklanmasıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı:

“Hani Roboski’yi unutursak kalbimiz kuruyacaktı ya, Veli Encü 7,5 yıldır kalbimiz kurumasın diye mücadele ediyor. Karşılığında gözaltına alınıyor, dava ediliyor, ailenin diğer üyeleri gibi. Adaleti ararken mağdur oluyor. Roboski’yi, Veli’yi unutmayın, kalbiniz kurumasın!”

Veli Encü, OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Roboski-Der’in de sözcüsüydü.

Kardeşi ile birlikte 27 akrabasını kaybetmişti

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesi Ortasu ve Güzelyazı köyünden bir grup kaçakçı “PKK’lı zannedilerek” F 16 savaş uçaklarıyla vurulmuş, olayda çoğu 18 yaşından küçük 34 köylü hayatını kaybetmişti.

Veli Encü, olayda kardeşi Serhat Encü ile birlikte 27 akrabasını kurban vermişti.

AİHM ise geçen yıl mayıs ayında Roboski Davası başvurusunu reddetmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin