Rezervler yine heba oldu; Dolar, KKM operasyonundan önceki seviyesine geldi!

Haftanın ilk işlem gününde ‘süper bono’ manipülasyonuyla düşürülen dolar, 16 TL’nin üzerindeki yolculuğunu sürdürüyor. Dolar kuru 20 Aralık’taki KKM operasyonundan hemen önceki 16,30 TL seviyesinin bile üzerine çıktı. Euro ise 17,40’ı aştı.

Sene başından bu yana ‘doları baskılamak için’ 40 milyar dolar civarında rezerv yakıldığı tahmin ediliyor. Ancak iki yıl önce olanlar yeniden yaşandı! O dönemde de dolar 7 lira olmasın diye milyarlarca dolarlık rezerv eritilmiş ancak kur tutulamamıştı. Şimdi yine aynısı oldu.

SADECE 25 GÜNLÜK KKM YÜKÜ, 80 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

17 Aralık’ta, KKM operasyonundan hemen önce dolar kuru 16,30 civarındaydı. Bugün de dolar 16,30’u aştı. Yakılan 40 milyar dolar civarındaki rezerv boşa gitti. Üzerine bir de KKM kamburu eklendi. İki ayda Kur Korumalı Mevduat hesabı sahiplerine toplam 16,3 milyar TL fark ödenmişti. Ancak sadece mayıs ayındaki kur artışı nedeniyle Hazine’ye binen yük 80 milyar TL’yi aştı! Dolar biraz daha yükselirse KKM’nin üç aylık maliyeti 100 milyar lirayı aşacak. Söz konusu rakam yaklaşık 600 bin çiftçiye 1 yılda verilen desteğin 3 katından daha fazla…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin