Rezerv açıklaması kafaları karıştırdı; Erdoğan’ı kim kandırıyor?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış vaziyetteyiz.” dedi. Erdoğan’ın söz konusu rakamı nereden aldığı bilinmiyor çünkü 4 Haziran 2021 itibariyle MB’nin toplam rezervi 93,6 milyar dolar. Brüt döviz rezervi ise sadece 49,6 milyar dolar. Swap hariç net rezervler ise eksi (-) 55,8 milyar dolar!

Brüksel ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın döviz rezervine ilişkin net rakam verdi. Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Erdoğan, “Merkez bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış vaziyetteyiz. Ülkelerin kendi yerel paralarıyla ticaretleri, Merkez Bankaları aralarında yapılan SWAP adı verilen para takası adı verilen malum gerçekleşiyor. Bu çerçevede yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin ile 2.4 milyar dolarlık bir SWAP anlaşmamız zaten vardı. Bu rakamı 3.6 milyar dolarlık yeni bir SWAP anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Merkez Bankası’nın döviz rezervi düşüyor bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyununu da bozmuş oldu.” dedi.

SWAP HARİÇ REZERV MİKTARI EKSİ 56 MİLYAR DOLAR!

Ancak Erdoğan’ın açıklamaları kafaları karıştırdı. Zira MB’nın sitesinde yer alan veriler bile kendisini yalanlıyor. Buna göre MB toplam rezervi bile 100 milyar doların çok gerisinde; 93,6 milyar dolar. Bunun içinde brüt döviz rezervi ise ancak 49,6 milyar dolar. Erdoğan, net döviz rezervi miktarını da hiç söylemiyor; yaklaşık 13,6 milyar dolar. Söz konusu rakamdan ödünç alınan (swap) miktarı çıktığınızda ise kalan net rezerv miktarı eksi 55,8 milyar dolara kadar düşüyor. Yani MB bütün parasını harcamış ve 4 Haziran itibariyle 55,8 milyar da borçlanmış.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin