Rejim değişti haberiniz olsun!

YORUM | ERHAN BAŞYURT

‘Urfa sana küsmüş haberin olsun’’

İbrahim Tatlıses’in de seslendirdiği bir türkünün sözleri bu…

Durup dururken, Ahmet Davutoğlu ekibinden TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı ve AKP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürüten ve AKP’den ihraç edilen Ayhan Sefer Üstün’ün ‘’Rejim değişti de haberimiz mi yok!’’ sözlerini okuyunca aklıma geldi.

***

DW’ye konuşan Üstün, AKP’den partiden ihraç nedenlerini eleştirirken diyor ki;

‘’ ‘Ümidini kaybedenin yarını olmaz, konuşmaktan korkmayın’ cümlesini twitter hesabımdan paylaşmışım. Şimdi konuşmaktan korkmayın demek nasıl bir tüzük ihlali olabilir? Burası demokratik bir ülke değil mi? Açık bir toplumda yaşamıyor muyuz? REJİM DEĞİŞTİ DE BİZİM Mİ HABERİMİZ YOK?”

Evet Sayın Üstün, rejim değişti. 

Parlamenter ileri demokrasiden, tüm kuvvetlerin tek adamda toplandığı sorumsuz otoriter partili cumhurbaşkanı sistemine geçildi. 

Daha vahimi, rejimin değişmesinde, sizlerin de, beraber siyasete soyunduğunuz Ahmet Davutoğlu’nun da, AKP’den kopup yeni bir parti arayışındaki Ali Babacan ve ona destek veren Abdullah Gül’ün de emeği büyük.

Davutoğlu, özgür medya susturulurken, İpek Medya ve Feza Gazetecilik’e polis baskını yapılıp, kayyım atandığında başbakandı.

Gül, internet yasaklarını onaylarken ve 17/25 savcılarına yargıda operasyon yapılırken HSYK üyelerini ikna etmekte başroldeydi…

Rejim değişti, haberiniz olsun!

Siyaset yapacaksanız da değişen bu şartlara uygun yapabilirsiniz.

‘Vatan haini’ ilan edilmeyi, ‘terörist’ ilan edilmeyi, ‘ümmeti bölmekle suçlanmayı’ sindirecekseniz. 

Partiniz umut vadediyorsa, atanmış yargı mensupları tarafından talimat ile Selahattin Demirtaş gibi hapse atılmayı hesaba katmalısınız.

Hatta dilim varmıyor ama Babacan’a yakın isimlerin fısıldadığı gibi ‘ölümü göze almalısınız’

***

Rejim değişti, haberiniz olsun!

Artık açık toplum yok! İfade ve fikir hürriyeti yok!

CHP’li Canan Kaftancıoğlu gibi, 2012’de attığınız tweetlerden yargılanıp şiir okuduğunuz için hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

Dahası, tweet’inize gelen yorumlardan dolayı veya bir yakınınızın telefonunda yüklü bir sosyal iletişim programı nedeniyle bile hapse atılabilirsiniz.

İçişleri Bakanı Soylu’nun, İmamoğlu’na yaptığı gibi ‘pejmürde’ edilmek ile tehdit edilebilirsiniz.

Çamur medyasının iftira manşetlerine, adınıza düzmece mesajlar yazıp sizi suikast ile suçlamasına bile alışmalısınız.

Sadece sizin değil, artık ailenizin de rejimin istihbarat ajanlarının hedefinde olduğunu, 7 sülalenizin didik didik edilmesini beklemelisiniz.

Diyelim çok başarılı oldunuz, bu durumda kazandığınız seçimin iptal edilmesine ya da kazanan isimlerin yerlerine kayyım atanmasına hazırlıklı olmalısınız.

Meydanlarda bizzat AKP Genel Başkanı sıfatıyla Erdoğan tarafından itibar suikastına uğramaya, Kandil’den talimat almakla, Pensilvanya’ya çalışmakla, DHKP-C ile işbirliği içinde olmakla itham edilmeye, iktidarı devirmekle suçlanmaya şaşmamalısınız.

***

Evet rejim değişti, haberiniz olsun!

Siz farkında olun ya da olmayın. Sizlerin desteği ve emeği ile değişti üstelik… 

Ülkeye de bu milletin geleceğine de çok yazık ettiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin