Referandumda TRT’ye ilk kez çıktı: TRT’de söz hakkı tanınmayan HDP adına sizlere sesleniyorum!

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, referandum sürecinde HDP’ye neredeyse hiç yer vermeyen TRT’de yaptığı propaganda konuşmasında ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumu için vatandaştan ‘Hayır’ oyu kullanmalarını istedi.

HDP Sözcüsü konuşmasına “Bugüne kadar TRT ekranlarında hiç söz hakkı tanınmayan HDP adına sizlere sesleniyorum” diyerek başladı.

Yurttaşları referandumda ‘Hayır’ oyu kullanmaya çağıran Baydemir, “En kötü seçenek, gene şurasını burasını düzeltip, yeni bir teklif getirirler. En iyi seçenek, ki en güzel seçenek, gerçekten bu ülkeye, 21’nci yüzyıla yaraşır, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir anayasa yapma umudu doğar. İşte biz bu umut gerçekleşsin diye ‘Hayır’ diyoruz. Dayatmayla değil uzlaşıyla kabul edilecek, etnik, dini, kültürel zenginliğimizi tanıyacak, buna saygı duyacak yepyeni çoğulcu, demokratik bir anayasa… Sadece bu umudu mümkün kılmak, daha da büyütmek için, ‘Hayır’ demeliyiz” dedi.

Erdoğan ve AKP’ye 4 bin 113 dakika, HDP’ye 1 dakika

Referandum kampanyası süresince TRT’de HDP’ye ‘ambargo’ uygulanmış, mart ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li isimlere 4 bin 113 dakika süre ayırırken HDP’ye sadece bir dakika ayırmıştı.
Demokrasi İçin Birlik İnisiyatifi’nin yayınladığı raporda TRT ve diğer özel televizyon kanallarında referandum yayınlarında ‘Evet’e 485 saat, ‘Hayır’ ise 45,5 saat ayrıldığı tespit edilmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin