Referandumda İşsizler Partisi ihtilali

[Analiz: Semih Ardıç]

Türkiye’nin siyasî tarihinde 16 Nisan 2017 tarihi ve o günden geriye kalanların altı kalın biçimde çizilecek. 79 milyonu ortadan ikiye bölen anayasa değişikliğinin tek sebebi vardı o da Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘tek adam olma’ hevesiydi. Türkiye’nin iktisadî krizden çıkışı için başkanlığın elzemmiş gibi takdim edilmesinin Saray’ın illüzyonundan başka bir karşılığı yoktu. Bütçeyi, örtülü ödeneği ve kamu bankalarını referandum rüşveti dağıtmak için sefer eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının sandıktan çıkan ‘yüzde 51 (evet)-yüzde 49 (hayır)’ bölünmüşlüğüne dair uzun uzun tahlil yapmasında fayda var.

O kadar propagandaya rağmen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’den ihraç edilen Meral Akşener, liderleri mahpus Halkların Demokratik Partisi

(HDP) ve Saadet Partisi’ne karşı niçin ezici bir zafer kazanamadıklarına samimi cevaplar vermezlerse 2019’a kadar kurulacak iki sandıkta daha ağır hezimete uğrayabilirler. OHAL sopası ile Doğu ve Güneydoğu’da Kürt seçmenden alınan 600 bin civarında ‘evet’ reyi de adil şartlar altında ‘hayır’ cenahına gidecek reyler olarak görülmeli. Dolayısıyla 16 Nisan’da sandıktan çıkan ve memleketi ortadan ikiye bölen netice, bütün dinamikler dikkate alındığında AKP, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli ve Saray namına Pirus zaferi (altından kalkılamayacak kayıplar verme pahasına kazanılan zafer) olacak gibi.

‘EVET’İN MEŞRUİYETİ YOK’ ÇIKIŞI HAFİFE ALINMAMALI

issiz spot2Haddi zatında oylamanın meşruiyetine dair münakaşa ‘evet’in kıl payı kazanması kadar calib-i dikkat. Reyler verilirken Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘mühürsüz pusulaları geçerli sayması’ maç esnasında kural değiştirmekten farksızdı. Skora birebir tesiri olan bu netameli karar, ilan edilen gayr-î resmî neticenin meşruiyetine gölge düşürdü. YSK’nın Seçim Kanunu ve daha evvel aldığı kararlara zıt kararı, halk nezdinde basit bir içtihat hatası olarak kabul edilmeyecek. Bunun için sokaklara taşan infial hafife alınmamalı.

YSK, Cumhuriyet Halk Partisi’nin itirazını karara bağlarken sokaktan yükselen itirazı dikkate alacaktır, almalıdır. Bu kadar şaibe ve hukuk ihlaline rağmen referandum aynen onaylanırsa Erdoğan ısrar ettiği yolda yürümeye devam eder etmesine de halkın yarısını kaybetmiş bir başkan olmaktan öte gidemez. Böyle bir başkanlık, Türkiye’nin yarasına merhem olmak bir yana yarayı içten içe kanatacaktır.

İŞSİZLER KUVVETİNİN FARKINA VARDI

Erdoğan ve destekçileri, 16 Nisan’da sandığa akseden öfkeyi dindirecek adımlar atmazsa 2019’da ‘başkanlık’ anahtarını alamayabileceklerini de hesaba katmalı. 16 Nisan’da sandıkta ihtilal yapan İşsizler Partisi’nin üye sayısının her geçen ay daha da arttığını unutmasınlar. İktidarın iktisadî buhranı bitirmeye matuf acı reçeteye odaklanmak yerine Erdoğan’ın gönlünü hoş etmekle vakit kaybettiği her gün işsizler ordusunun nüfusu katlanıyor, katlanacak. Ocak 2017’de 4 milyona çıktı işsiz sayısı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kırpa kırpa indirebildiği en düşük seviye bu! İş bulma umudunu kaybetmiş olanlar ilave edildiğinde sayı 7 milyona çıkıyor.

15 ŞUBAT’TAKİ O MAKALEDEKİ TESPİTLER MAKES BULDU

tr724.com okurları hatırlayacaktır, 15 Şubat’ta ‘İşsizler Partisi‘ başlıklı makalede işsizlerin referandumda bütün hesapları altüst edebileceğine dikkat çekmiştim. O makalede şu tespitlerde bulunmuştum:

“İşsiz, ümitsiz, mutsuz milyonların nüfusu 2001 krizinde bile bu kadar artmamıştı. En fazla yüzde 10,7’yi görmüştü. Kasım 2016’da yüzde 12,1 (Ocak 2017’de yüzde 13’e çıktı) ile yeni bir rekor kırdı. Referandumun rengini 3 milyon 715 bin işsiz belirleyecek. Parti kursalar barajı rahat geçiyorlar. TÜİK’in kayda değer bulmadığı iş bulma ümidini kaybetmiş kimseler dahil edildiğinde sayı 6 milyona yaklaşıyor. Kurulacak partiye her işsiz ailesinden iki kişi destek verse ana muhalefet garanti…

…İşsizler Partisi’nin Muhtarlar Meclisi’ne, prompter cihazına, kırk yerden maaş alan kerameti kendinden menkul müşavirlere ihtiyacı yok. Asgarî üye sayısı 3 milyon 715 bine tırmanan bu partinin üyeleri bu defa tarihin akışını değiştirebilir. İşsizler Partisi yeter ki sahip olduğu kuvvetin farkına varabilsin.”

issiz spot116 Nisan İşsizler Partisi’nin her zaviyeden kuvvetinin farkına vardığı bir tarih oldu.

AKP’nin oylarının eridiği İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Denizli, Manisa, Mersin, Uşak, Muğla, Kocaeli ve Balıkesir gibi büyükşehirler sanayi, ticaret ve turizmin nabzının tutulduğu merkezler. Hükümet ‘Türkiye büyüyor’ dese de işsizliğin arttığı, iflasların peşi sıra devam ettiği bu ve diğer şehirlerde ‘hayır’ tercihi öne çıktı.

İŞSİZLERİN MESAJI DAHA DA SERTLEŞECEK

İşsizler Partisi’nin asil ve yedek üyeleri olan yakınları, AKP’ye kırmızı kart gösterdi. AKP’den uzaklaşan seçmen hukuk ihlallerine, Boydak, Koza ve Naksan gibi istihdam deposu şirketlere el konulmasına ve 115 bin kişinin OHAL kararnameleri ile memuriyetten ihraç edilmesine ‘hayır’ dedi. Bu baskı ve zulümlerin ekonomiyi batırmaktan, yatırımcıyı ürkütmekten ve Türkiye’yi batıdan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramadığı ancak bu kadar zarif bir dille anlatabilirdi.

Mesaj berrak olduğuna göre AKP ekonomiyi içten içe kemiren rüşvet, yolsuzluk, iltimas ve irtikâplara son vermeli. Geçilmeyen köprü, gidilmeyen yol ve kullanılmayan havalimanı için vatandaşın cebinden alıp yakın işadamlarına vermekten de vazgeçmeli. Bugüne kadar olduğu gibi hatada ısrar etmeleri halinde İşsizler Partisi’nin ilk seçimde cevabı daha sert olacaktır. O gün AKP evvela TBMM’deki ekseriyeti kaybeder. Akabinde, o kadar uğraştıkları başkanlık koltuğuna Erdoğan’dan başka bir isim oturabilir.

2001 KRİZİNDEN SONRA İKTİDARA GELEN AKP KRİZLE GİDEBİLİR

İşsizler Partisi, 2001 krizini müteakip ilk seçimde iktidara gelen AKP’ye seçmenin cebine dokunan hataları affetmeyeceğini, bu hususun Erdoğan da mevzu bahis olsa değişmeyeceğini hatırlattı. Kitlenin halet-i ruhiyesi, hâdiselerin cesaret verip vermemesi ile yakından alakalıdır. 16 Nisan referandumu İşsizler Partisi’ne ve onun arka bahçesindeki milyonlarca kişiye cesaret vermiştir. Hâsıl-ı kelam Türkiye’nin rotasını biraz da 2017 İşsizler Partisi İhtilali’nin seyri belirleyecek.

Tavsiyem o ki demokratik ve sivil ihtilali pür dikkat takip edin…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin