Respect Enstitüsü, İslam Üniversitesi için kolları sıvadı

ABD’de faaliyet gösteren Respect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren Respect Enstitüsü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile hayırseverlere özel bir program düzenliyor.

BİR MUM DA SEN YAK!

Okul çalışanları ve gönüllüleri, ramazandan haftalar önce “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” sloganıyla kolları sıvadı. Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor.” dedi. Çolak, okulun vizyonunu maddeler halinde şöyle sıraladı:

– Yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek,
– Genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek,
– Üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek
– Çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak,
– İlk defa yarı akademik bir programla “asrın idrakine söyletilmiş “ Risale-i Nurlar üzerine araştırmacılar yetiştirmek,
– Kur’an-ı Azim-ü Şân’ın tilavet ve anlamını her seviyede öğretmek.

Respect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programına gazeteci Kerim Balcı, ilahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doç. Dr. Salih Yücel konuşmacı olarak katılacak. Okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacakları programın sunucusu Asım Yıldırım olacak.
Bu pazar, TSİ 21:00, Almanya 20:00, ABD NY saati ile 14:00’te yapılacak “2021 RAMAZAN BURS VE BAĞIŞ Programının sloganı ise “HEP BERABER AMERİKA’DA BİR İSLAMİ İLİMLER ÜNİVERSİTESİ İNŞA EDELİM”
Canlı Yayın Linki:
https://youtu.be/QoWEZteAyMg

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin