Putin ve Erdoğan’dan ortak açıklama: Süleymani’nin öldürülmesi ‘operasyon’, ABD üslerinin vurulması ‘saldırı’

Rus doğal gazını Karadeniz üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya taşıması öngörülen TürkAkım boru hattının açılışı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuciç ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da katıldı.

Açılış sonrasında Putin ve Erdoğan basına kapalı bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında ilginç bir detay ortaya çıktı.

Yazılı açıklamada 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ‘operasyon’, İran’ın 8 Ocak’ta Irak’taki ABD üslerini balistik füzelerle vurması ise ‘saldırı’ şeklinde tanımlandı.

İkili tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’yi ve beraberindekileri 3 Ocak 2020 tarihinde Bağdat’ta hedef alan ABD hava operasyonunun, bölgedeki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkilediğini değerlendiriyoruz” sözleri kullanıldı.

Yazılı açıklamanın devamında İran’ın Irak’taki ABD üslerini balistik füzelerle vurmasına şöyle değinildi: “İran’ın Irak’taki koalisyon askeri üslerine 8 Ocak 2020 gerçekleştirdiği balistik füze saldırıları ışığında, hangi tarafça yapılırsa yapılsın, karşılıklı saldırılar ve güç kullanımı, Orta Doğu’daki karmaşık sorunlara çözüm bulunmasına katkı sunmayacak, aksine, yeni bir istikrarsızlık döngüsüne yol açacak ve nihayetinde herkesin çıkarlarına zarar verecektir.”

Libya’da ateşkes çağrısı

Açıklamada ayrıca “Bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin 12 Ocak gecesi 00.00’da Libya’da ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunuyorlar” dedi.


AÇILIŞI YAPILDI AMA TAMAMLANMASI ABD YAPTIRIMLARINA TAKILDI

Rusya’nın Anapa kentinden başlayıp 930 kilometrelik mesafe kat ederek Trakya’daki Kıyıköy beldesine taşınacak gaz, karadaki iki yeraltı boru hattıyla şebekelere bağlanacak. Hatlardan birinin Lüleburgaz’da Türk doğal gaz şebekesine bağlanması, diğer hattın da Türkiye’den Avrupa’ya iletilmesi öngörülüyor.

DW’nin haberine göre, Açılışta Türkiye’yi küresel enerji merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz gerilimiyle ilgili olarak da, “Doğu Akdeniz’de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin diplomatik açıdan hayata geçme şansı yoktur. Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bu bölgedeki her projede söz söyleme hakkı elbette olacaktır” diye konuştu.

ABD ile İran arasında süren gerilimin hiç arzu edilmeyen bir noktaya ulaştığını kaydeden Erdoğan, “Türkiye olarak ne Irak’ın ne Suriye’nin ne Lübnan’ın ne deniz yoluyla enerji ticaretinin yüzde 30’undan fazlasının yapıldığı Körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz” dedi.

Bölgedeki gelişmelerle ilgili Putin ile sürekli diyalog ve istişare halinde olacaklarını belirten Erdoğan, “Rus dostlarımızın da katkısıyla inşallah bu sıkıntılı süreci suhuletle atlatacağımıza inanıyorum” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin adım adım bütün alanlarda geliştiğini belirterek “Dünyadaki son derece zor duruma rağmen ve birtakım uluslararası oyuncuların bu karşılıklı yarar yönünde gelişen işbirliğimize mani olmaya çalışmalarına rağmen bu çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

Rus doğal gazına ABD yaptırımları

ABD Kongresi Aralık ayında Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında Rus doğal gazını Almanya ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen Kuzey Akım 2 ve TürkAkım boru hattı projelerine yaptırımları onaylamış, yasa Başkan Donald Trump tarafından da imzalanarak yürürlüğe girmişti. Boru hattı projelerine katkı sağlayan gemiler ve gemilerle bağlantılı ABD vatandaşı olmayan kişileri hedef alan yaptırımlar nedeniyle bu yılın başlarında tamamlanması planlanan Kuzey Akım 2’de inşa sürecinin yılın ikinci yarısına sarkması bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin