Putin tekrar Rusya Devlet Başkanı

Rusya’da milyonlarca seçmen, ülkenin devlet başkanını belirlemek için bugün sandık başına gitti. Rusya Merkez Seçim Komisyonu oyların şu ana kadar yüzde 21.33’ü sayıldığını açıkladı. Sandık çıkış anketlerine göre mevcut başkan Vladimir Putin oyların 71.97’sini alarak açık ara seçimleri kazandı. Putin’i yüzde 11.2 ile Komünist Partisi Lideri Pavel Grudinin ve yüzde 6.7 ile LDPR Lideri Vladimir Jirinovski izliyor.

109 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Rusya’da her bölgesinde yerel saatle 08.00’de açılan sandıklar 20.00’de kapandı. Oy kullanma işlemleri ilk olarak Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka ve Çukotka bölgelerinde başladı. Burada sandıklar dün TSİ 23.00’te açıldı. Sandıklar en sonsa Rusya’nın Polonya ile Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad’da TSİ 21.00’de kapandı.

Seçimleri binlerce Rus gözlemcinin yanı sıra, 1.500 uluslararası gözlemci izleyecek.

SEKİZ ADAY YARIŞTI

Rusya’da bundan önceki devlet başkanlığı seçimlerinin yapıldığı 2012’de sadece üç aday yarışmıştı. Bu seçimlere sekiz aday katıldı.

Bu sekiz aday ise şöyle: Rusya’nın mevcut devlet başkanı olan bağımsız aday Vladimir Putin, Rus sosyetesinin tanınan isimlerinden biri olan liberal kadın aday Kseniya Sobçak, Komünist Parti’nin adayı Pavel Grudinin, milliyetçi çizgideki söylemleri ile bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy, Rusya Halk Birliği partisinin adayı olan ve milliyetçi çizgisiyle bilinen Sergey Baburin, Komünist Parti’den ayrılan bir grubun kurduğu Rusya’nın Komünistleri isimli partinin adayı olan ve geleneksel bir komünist olarak tanımlanabilecek Maksim Suraykin, ekonomi ve ticaret politikaları ile öne çıkan Büyüme Partisi’nin adayı Boris Titov ve liberal Yabloko Partisi’nin adayı Grigoriy Yavlinskiy.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin