Prof. Dr. Ümit Cizre’den Davutoğlu’na: Rejimin hukuksuzluğunu tarif eden bir simge ile muhalefet mi olur?

Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarından sonra kapatılan İstanbul Şehir Üniversitesi (İŞÜ) ile ilgili açıklamalarına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Davutoğlu’nun Erdoğan iktidarındaki Türkiye’de Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasına, Hizmet Hareketini ve ‘seküler veya muhafazakar otoriter zihniyetleri’ diyerek tanımladığı kesimleri gerekçe yapmıştı.

Geçmişte İstanbul Şehir Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyeliği görevi de yapan Prof. Dr. Ümit Cizre bu duruma tepki gösterdi. Cizre, Davutoğlu’nun sadece iktidar bloğu içindeki mücadelede yenilmediğini aynı zamanda Erdoğan’ın kin politikasının hedefi olduğunu belirtti.

Ahmet Davutoğlu’na yakışanın bu güzel üniversitenin neden kapatıldığını açık seçik ve çekinmeden açıklaması olduğunu ifade eden Cizre, “Davutoğlu’nun, kendi şahsına ve kurucusu olduğu İŞÜ’ne uygulanan “kin hukukunu,” terörist sıfatı takarak yüz binlerce insana da AYNEN uygulanmasını meşrulaştıran bir simgeyi kullanması nasıl bir paradokstur? Rejimin hukuksuzluğunu tarif eden bir simge ile nasıl muhalefet olunur” diye sordu.

Ümit Cizre’nin sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımlar şöyle;

“İŞÜ’nin kapatılma kararını TC’nın adeta tüm ideolojik yelpazesini oluşturan kesimlerin rahatsızlığına atfetmek bayağı yanlış. Gerçek bu değil. AD, iktidar bloğu içindeki mücadelede sadece feci yenilmedi. Liderin(cemaat nedeniyle iyi bildiğimiz)kin politikasının hedefi oldu.

“AD’nun hep koruduğu vakur tavrına yakışan şey, iktidar içindeki fraksiyon savaşlarına kurban verilen bu güzel üniversitenin hangi motivasyonlarla&”kim ya da kimlerin”stratejisi ile yürütülen bir kampanya ile kapatıldığını açık seçik ve çekinmeden yapması/yazmasıdır. Bekliyoruz.”

“Ek:Davutoğlu’nun,kendi şahsına ve kurucusu olduğu İŞÜ’ne uygulanan “kin hukukunu,” terörist sıfatı takarak yüzbinlerce insana da AYNEN uygulanmasını meşrulaştıran bir simgeyi kullanması nasıl bir paradokstur?Rejimin hukuksuzluğunu tarif eden bir simge ile nasıl muhalefet olunur?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin