Prof. Dr. Ceyhan’dan aşısızlara PCR testinin kaldırılmasına tepki: ‘Binlerce kişi ölsün demek’

Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yazıya göre, aşısızlara seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğu kalktı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan, İçişleri Bakanlığı kararıyla aşısızlara PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösterdi. Ceyhan, “Demek ki elimizde PCR testi kalmadı. Aylardır söylediğimiz hızlı tanı kitleri de alınamadı. Bu karar kesinlikler bilimsel değil. Omicron yayılsın binlerce kişi ölsün demek.” İfadelerini kullandı.

“BİNLERCE KİŞİ ÖLSÜN DEMEK”

İçişleri Bakanlığı’nın kararını Habertürk TV’ye değerlendiren Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan, “Demek ki elimizde PCR testi kalmadı. Aylardır söylediğimiz hızlı tanı kitleri de alınamadı. Bu karar kesinlikler bilimsel değil. ‘Omicron yayılsın, binlerce kişi ölsün’ demek. Şu an test yapsak kesinlikle vaka sayısı 200 binin üstüne çıkar ama biz belli ki bu şekilde 60-70 binde tutacağız” dedi.

PCR testi konusunda her ülkenin belli kapasitesi olduğunu ve belli koşullarda yapılabildiğini, bunun da bir sınırı olduğunu belirten Ceyhan, “O yüzden gelişmiş ülkeler hızlı tanı testlerini yaygınlaştırdı” şeklinde konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin