Prof. Dr. Canan Karatay: Çaya tereyağı koyun

İlginç beslenme önerileriyle tanınan Prof. Dr. Canan Karatay, şimdi de çaya tereyağı katılmasını tavsiye etti. Karatay, “Bana ‘Çayı şeker koymadan nasıl içelim?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Tereyağı koyun’ diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur.” dedi.

İzmit’teki Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen 11. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Canan Karatay,burada yaptığı açıklamalarda çocukların içtiği meyve sularının şeker hastalığına zemin hazırladığını söyledi. Prof. Dr. Karatay, “C vitamini kaynağı olan o kadar faydalı şeyler var ki. 1 tutam maydanozda 1 bardak portakal suyundan çok daha fazla C vitamini var. Aynı zamanda yanında şeker de yok. Bir hücrenin içerisine C vitamini giriyor. C vitamini hakikaten koruyor. Bir antioksidan olarak yüzde 50 giriyor. Fakat şeker ile aynı ortamda bir C vitamini olduğu zaman, yani meyve suyu gibi, früktoz ve C vitamini var. Früktoz, C vitamininin hücrelere girmesini önlüyor. Onun için C vitamini alıyoruz diye meyve suyu yüklemeyin çocuklara..” diye konuştu.

‘TEREYAĞININ ENERJİSİ UZUN SÜRER’

Çay içerken şeker yerine tereyağı atılmasının daha sağlıklı olduğunu iileri süren Karatay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çay, yemekte yediğimiz demirin emilimini engeller. Ben senelerden beri bunu söylüyorum, ‘Çayı şeker koymadan nasıl içelim?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Tereyağı koyun’ diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur. Bizde de şeker fabrikaları yapılmadan önce tereyağı şeker olarak kullanılırdı. Bunu halen uygulayanlar var. Bu adettir, yeni bir şey değil. Tabii ben bunu söylediğimde yeni yetmeler, yeni bir şey gibi gördükleri için kıyamet koptu. Tibet’te, Everest’e tırmanan dağcılara yol gösteren Tibetli kılavuzlar, enerjilerini tereyağlı çaydan alıyor. Hem sıcak, hem de tereyağının verdiği enerji uzun sürer, süreklidir, sizi dinç tutar, genç tutar. Bol bol tereyağı yiyebilirsiniz.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin