Politikacıya ‘yalan söyletmeyen’ gazeteci viral oldu

Yeni Zelanda’da bir gazetecinin, genel seçim sürecinde Kovid-19 salgını konusunda yanlış bilgi yayan bir siyasetçiyle canlı yayında yaptığı söyleşi viral oldu. Newshub programının siyaset editörü Tova O’Brien’ın, seçim sürecinde korona hakkındaki komploları yayarak oy toplamaya çalışan siyasetçi Jami-Lee Ross ile söyleşisi 7 milyondan fazla izlendi. Tova O’Brien, çok sayıda akademisyen ve gazeteciden de övgü aldı.

Programda, İlerle Yeni Zelanda (Advance New Zealand) partisinin eş başkanı Jami-Lee Ross, cumartesi günü düzenlenen seçimlerde parlamentoya girememesinin ardından canlı yayına çıktı. Ross, gazeteci O’Brien’ın siyasetle ilgili sorularına kaçamak yanıtlar verirken, bir noktada Kovid-19’u griple karşılaştırıp ‘ölüm oranlarının düşük olduğunu’ söylemeye kalkıştı. Siyasetçinin sözünü kesen O’Brien, ‘programında yalan söylenmesine izin vermeyeceğini’ belirtip, “Ne yaptığınızı gayet iyi biliyorsunuz, toplumun hassas kesimleri arasında korku ve histeriyi kamçılıyordunuz” dedi.

‘BU ZIRVALARI TELEVİZYONDA ANLATAMAZSINIZ’

Ross yeniden komplo teorileriyle cevap vermeye çalışınca O’Brien siyasetçinin sözünü kesip, “Hayır, hayır, hayır. Bu zırvaların hiçbirini duymak istemiyorum. Programa çıkıp gerçek olmadığı kanıtlanmış şeyleri anlatacaksanız, bunu yapamam” tepkisini gösterdi.

Ross, Yeni Zelanda tarihinin en yüksek oy oranıyla seçilen İşçi Partisi’nin politikaları hakkında ‘sadece bazı sorular sorduğunu’ savununca, “Yanlış bilgiyi yayan bir siyasi hareketin parçasıydınız” yanıtını aldı.

‘RUHUNUZU SİYASİ HIRS İÇİN SATTINIZ’

O’Brien Ross’a ayrıca, ülkede komplo teorilerini yaydığı için tepki çeken Billy Te Kahika’yla seçim öncesi neden ittifak kurduğunu da sordu. “Niçin Billy Te Kahika ile aynı yatağa girdiniz?” diyen gazeteci, “Billy Te Kahika sosyal medyada çok büyüyordu” cevabını alınca “Ruhunuzu siyasi hırs için sattınız” dedi. Yeni Zelandalı gazeteci programı, “Hayal görüyorsun dostum” sözleriyle kapatmayı da ihmal etmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin