‘Polisin taciz ettiği Merve Demirel’in zorla başörtüsü çıkarıldı’

4 gündür Ankara’da Siyasi Şube’de gözaltında tutulan öğrenci Merve Demirel’in zorla başörtüsünün çıkarıldığı öne sürüldü. KHK ile ihraç edilenlerin seslerini duyuran Yüksel TV’nin aktardığına göre, 13 Temmuz’da gözaltına alınan üç kişinin üçü de farklı yerlerde olduğu için birbirleriyle haberleşmeleri de engellenmiş. Yüksel TV, “Mehmet amca sağlık durumundan dolayı yarın savcılığa çıkartılacak, diğerleri belirsiz” paylaşımı yaptı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise yaptığı açıklamada, “Merve Demirel’i 4 gündür sebepsiz yere gözaltında tuttukları yetmemiş, bir de başörtüsünü de çıkartmışlar, sadece bone verilmiş. Keyfiliğin, baskıcılığın her türlüsünü yaşattılar OHAL’in son 3 yılında. Eleştirene her baskı mübah. Her geçen gün daha da hukuku umursamıyorlar” dedi.

Siyasi Şube’de 4 gündür gözaltında tutulan ve bugün gözaltı süreleri dolan Bengisu Demirel, Merve Demirel ve 70 yaşındaki Mehmet Yılmaz’ın 15 Temmuz tatili sebebiyle yarın savcılığa çıkartılacakları öğrenildi.

 

6 Şubat’ta Ankara Sakarya Caddesi’nde Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından gerçekleştirilen eylemde Merve Demirel’in, kendisini gözaltına alan polisin cinsel saldırısına uğradığına dair görüntüler paylaşılmıştı. Demirel, polis tarafından 13 Temmuz’da yeniden gözaltına alındı. Merve Demirel’in gözaltında olduğu bilgisini HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu duyurmuştu.

Demirel’in gözaltına alındığı saatlerde KHK ile görevinden ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ’ın evine ise polis girmişti. Karadağ’ın evde olmadığı sırada eve giren polisler burada arama yaptı. Karadağ’ın Twitter’dan verdiği bilgiye polisler evden Karadağ’a ait olan kitapları ve kişisel bilgisayarını aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin