Polis, durakta bekleyen vatandaşı ‘kalbi hızlı atıyor’ diye çıplak aradı

İstanbul Söğütlüçeşme metrobüs durağında saat 22.30 civarında işten dönerken rutin Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolü için durdurulan genç sanatçı, “kalbinin hızlı attığı” gerekçesiyle polisler tarafından çıplak şekilde arandı.

Skandal olay akşam saatlerinde İstanbul’un Kadıköy İlçesi’ndeki Söğütlüçeşme metrobüs durağında yaşandı. Mecidiyeköy’deki işinden çıkarak Kadıköy’deki atölyesine giden genç ressam, 22.30 civarında Söğütlüçeşme’de metrobüsten indiğinde “rutin” Genel Bilgi Taraması (GBT) sorgulaması ile karşılaştı. GBT sorgulaması için üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan İETT kartını veren sanatçı, kimlik bilgilerinin iki defa kontrol edilmesine rağmen polisler tarafından alıkonuldu.

Polislerin “Kimliğin nerede” sorusunu, “yanımda yok” şeklinde yanıtlayan ressam, sırtına ve kalbine bastıran polisler tarafından “Senin kalbin hızlı atıyor, gel ben sana detaylı bakacağım” denilerek Söğütlüçeşme durağında mescit olarak bilinen alana götürüldü.

“Ne arıyorsunuz, işimden evime giden bir insanım” diyen genç sanatçı, “kimliğin yok” bahanesiyle kendisini tehdit eden polisler tarafından mescidin içinde çıplak şekilde arandı.

“Eğil kalk, eğil kalk” diyerek hukuksuz aramasına devam eden polisler, daha sonra genç sanatçıyı serbest bıraktı.

Sanatçı, kendisini hukuksuz şekilde alıkoyan polislerin üstlerinde polis yeleğinden başka bir şey olmadığını ve yapılan çıplak aramayla ilgili de kendisine herhangi bir belge verilmediğini ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin