PKK’nın elindeki 4 üst düzey MİT elemanı, örgüte ‘önemli bilgiler verdi’ iddiası

Uzun süredir PKK’nın elinde olduğu belirtilen 4 üst düzey MİT’çinin istihbaratın beyin takımından olduğunu ve örgüte önemli bilgiler verdiğini iddia edildi. PKK yöneticilerinin ileride bazı itirafları paylaşacağı belirtildi.

Kuzey Irak’ta PKK’ya operasyon için giden MİT daire başkanları uzun süredire örgütün elinde. Hükümet ve MİT bu konuda resmi açıklama yapmazken CHP Milletvekili Tuncay Özkan Meclis’te, MİT elemanlarının yakalanmasıyla ilgili “… Abdullah Öcalan’ı getiren MİT, 16 yıl sonra 4 daire başkanını terör örgütüne kaptırdı. Bunlar nasıl ele geçirildi. MİT hangi amaçla, hangi operasyona girdi öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışı yaptı da bu durumdadır. Takas yetkisi neden verildi? PKK’nın elinde olan daire başkanları için mi? Bu konu susularak, örtbas edilecek bir konu değildir. Sağlık Bakanlığı’nda yaşanan musibet (bir cemaatin kadrolaşmasını kast ediyor) MİT’te de yaşanıyorsa vah geldi devletin başına…” ifadesini kullanmıştı.

PKK ise bu konuda sessizliğini bozmaya hazırlandığı belirtiliyor. Yeni Özgür Politika gazetesinin haberine göre, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun MİT’çileri ajanları deşifre ettiğini yazmasının ardından KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları, MİT daire başkanlarının çözüldüğünü iddia etti. PKK’lı Murat Karayılan da kendileri açısından bu operasyonunun önemli olduğunu iddia ediyor. KCK Yürütme Konseyi Üyesi Fatma Adır ise Paris süikastlerinin tamamen aydınlatıldığını öne sürüyor.

MİT’in beyin takımından kişiler

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat, bir devletin istihbarat örgütünden merkezi noktalarda yer alan istihbaratçıların tutuklanmasının önemli bir şey olduğunu iddia ediyor. Tuncay Özkan’ın söylediklerinin gerçeği yansıttığını söyledi. Hozat, “Kilit noktalarda yer alan, istihbarat örgütünün beyin takımından kişilerdir bunlar” iddiasında bulundu.

Önemli bilgiler verdiler

“Bu anlamda verdikleri önemli bilgiler de var” diyen Hozat, bazılarını ileride kamuoyuyla da paylaşacaklarını açıkladı. Bu anlamda kendisini çok güçlü gösteren, adeta bölgenin çok güçlü devleti ve istihbarat örgütü olarak gösteren Türk devletinin gerçek gücünü de yansıttığını vurgulayan Hozat, şöyle devam etti: “Dünyada yansıttıkları gibi Türk devleti özel de şu anda AKP-MHP devleti, rejimi öyle güçlü bir devlet değildir. Çok ciddi gedikleri ve zaafları var. Zayıf noktaları var, yıllardır da bu konuda çok ciddi darbe yiyor.”

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin