PKK’nın 2016’da şehit ettiği üsteğmene 2019’da ‘Bank Asya’da hesabı var mıydı?” soruşturması

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 5 Ekim 2016’da terör örgütü PKK’nın düzenlediği saldırıda şehit düşen üsteğmen Murat Ataş’ın eşi Sezen Ataş, FETÖ/PDY üyeliğinden ceza aldı. Murat Ataş şehit olduktan 3 yıl sonra eşi hakkında yapılan yargılamada, Bank Asya hesabı araştırıldı.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ/PDY davasında Sezen Ataş, terör örgütüne üye olma suçunu işlediği gerekçesiyle 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ataş, ByLock kullanıcısı olduğu ve tanık ifadelerinden yola çıkılarak 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken, cezası mutlak terör suçu olması nedeniyle 1/2 oranında artırılarak 7 yıl 15 aya, duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle de indirim uygulanarak 6 yıl 10 aya düşürüldü. Ataş’ın cezası kesinleşene kadar hakkında adli kontrol uygulanacak.

Sezen Ataş’ın eşi üsteğmen Murat Ataş, 15 Temmuz darbe girişiminden iki buçuk ay sonra Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Abalı Jandarma Karakolu üs bölgesine PKK tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybetmişti.

13 Şubat’taki duruşmada FETÖ üyeliğinden ceza alan eşi Sezen Ataş ise o tarihte 8 aylık hamileydi. Sezen Ataş, FETÖ üyeliği iddiasıyla 24 Temmuz 2019’da gözaltına alındı, 26 Ağustos 2019’da ise hakkında iddianame hazırlandı.

SAVCI, ŞEHİT ATAŞ’IN BANKA ASYA’DA HESABININ BULUNMADIĞINI TMSF’YE SORDU

Sezen Ataş hakkındaki soruşturma sürecinde ise, 3 yıl önce PKK saldırısında şehit olan eşi Murat Ataş’ın ve kendisinin FETÖ’ye ait Bank Asya’da herhangi bir hesabı bulunup bulunmadığı konusunda soruşturma yapıldı.

Soruşturmayı yürüten Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) bir yazı göndererek Sezen Ataş ve eşi Murat Ataş’ın Bank Asya’da hesabı bulunup bulunmadığı sordu.

Savcılığın yazısında şu ifadeler yer aldı:

‘‘Şüpheli Sezen Ataş ve ekli nüfus kaydına göre kendisi ve eşi adına FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne müzahir Bank Asya da herhangi bir hesap veya işlemleri bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise hesap hareket ve dökümlerinin en kısa süre içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim.’’

Yargılamanın yapıldığı Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne TMSF’den gönderilen yazıda, Sezen Ataş ve eşi Murat Ataş’ın Bank Asya’da hesabı bulunmadığı belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNDEN CEZA ALDI, EŞİNİN ŞEHİT MAAŞINI ALIYOR

Terör örgütü üyeliğinden ceza alan Sezen Ataş’a eşinin şehit olması nedeniyle devlet tarafından maaş ödeniyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin