Piyasaya sürülen ‘tarikat görüntüleri’ bir tezgâhın parçası olabilir mi?..

YORUM | ERKAM TUFAN AYTAV

 

Sanırım sizin de dikkatinizi çekmiştir.

Son zamanlarda sosyal medyada sıklıkla sakallı cübbeli insanlar eşliğinde tuhaf tuhaf görüntüler yayınlanıyor.

Ortada biri sanki cezbe halinde, dansa benzer hareketler yapıyor, çevresindekiler tempoya uygun bir şekilde başlarını sallıyor.

İnsanları dinden soğutan, İslami bilgisi zayıf kişiler için “İslam buysa…” dedirtecek cinsten görüntüler bunlar.

Bu görüntüler piyasaya çıktı mı, sürüldü mü onun üzerinde biraz durmamız lazım.

Ben piyasaya sürüldüğünü, yani bir plan dahilinde bu görüntülerin hazırlandığını ve gündeme taşındığını düşünüyorum.

Tıpkı 28 Şubat’taki gibi.

O günlerde de Ali Kalkancı’ları, Fadime Şahin’leri, Müslüm Gündüz’leri piyasaya sürmüşlerdi. Neredeyse bütün Türkiye ekranlara kilitlenmiş, profesyonelce hazırlanmış senaryoları izlemişlerdi.

Fadime Şahin ile Müslüm Gündüz’ün canlı yayında basılması, Fadime Şahin’in gözyaşları ile yaşadıklarını anlattığı sahneler Türkiye televizyon tarihinin reyting rekorlarını kırdırmıştı.

O zamanlar da bugün gibi “tarikat ayinlerinin” benzerleri ekranlara taşınmıştı. Azcimediler birden türemiş, ülkenin gündemine oturmuştu.

Toplum üzerinde oynanan bu psikolojik harekât meyvesini vermiş, pek çok kimse o dönem “İslam buysa…” diyecek noktaya gelmişti. O yılın dini yayınlar fuarında kitap satışları hiç olmadığı kadar dip yapmıştı.

Bugün de benzer bir plan uygulanıyor diyor düşünüyorum. Bunu biraz açayım.

Dönüp geriye bir bakalım. Ortada şöyle bir fotoğraf var.

Şeytanlaştırılmış ve terör örgütü ilan edilmiş bir Hizmet Hareketi, hırsızlık ve zulümleri ile nam yapmış bir AKP, peşlerine takılmış cemaatler, tarikatlar…

AKP de, peşlerinden gidenler de Türkiye’de İslam düşüncesini tamamen bitirmek isteyen zihniyetin ekmeğine yağ sürdüler ne yazık ki!

Psikolojik harekât da zaten var olan bir ortamı, psikolojiyi büyütür ve yönlendirir. ‘Yok’u var edemez ve yönlendiremez. Bugün tam da bunu yapıyorlar.

Zaten Türkiye’de harabeye dönmüş, toplumdaki güven duygusunu yitirmiş tarikat ve cemaatlere piyasaya sürülen bu görüntüler üzerinden ölümcül bir vuruş yapılıyor.

“Ne yani bu tür görüntüler gerçekte olamaz mı?” diyecekler olabilir. Belki de vardır ama marjinaldir. Bu görüntülerdeki sahneler Türkiye’deki tarikatları ne kadar temsil edebilir? Bütünü için böyledir diyebilir miyiz?

Ama algı “bütünü böyle” yönünde dönüşüyor.

Bazı arkadaşlar da bu görüntülerin üzerine hemen atlıyor “bak işte Hizmet Hareketi gidince ülke bunlara kaldı” şeklinde tweet’ler paylaşıyorlar.

Açıkça söylüyorum bu görüntüleri piyasaya sürenlerin oyununa geliyorlar.

Tarikat ve cemaatlerin hırsızın peşinden gitmeleri, Hizmet Hareketi’ne yapılan zulümleri alkışlamaları veya sessiz kalmaları karşısında duydukları öfke bunu onlara yaptırıyor sanıyorum.

Ama yanlış.

Erdoğan sonrası tarikat ve cemaatlerin tamamen bittiği hatta yasaklandığı ama en önemlisi insanların dinden, dindardan nefret ettiği bir Türkiye’ye doğru hızla gidiyoruz.

Söyler misiniz bana toplumun bütün bu yaşananlardan sonra dindar olma ihtimali var mı?

Yeni nesil dinin ahlak üretemediği, “dindarların” her türlü hırsızlık ve zulümleri yüzleri kızarmadan yapabildikleri düşüncesiyle büyüyor. Piyasaya sürülen o görüntüler de zaten berbat olan imajın üstüne tüy dikiyor.

Mevcut tarikat ve cemaatlerin başlarına balyoz inmeden akıllanmayacaklarını düşünenler olabilir. Maalesef Türkiye’de dayak yiyen akıllanıyor, bu da bir gerçek.

Ama olan dine, dindar imajına oluyor.

2 YORUMLAR

  1. Allah razi olsun Erkam Tufan bey, ne guzel yazmissiniz. Bir buyugumuz “sizin aleyhinizde kanusanlarin siz de aleyhinde konusarak musibeti ikilestirmeyin. Yarin yaptiklari yanlisi farkedip donup geldiklerinde sizi biraktiklari yerde bulabilsinler” diyordu. Ehli tarik kardeslerimizin bir kismi, zulme karsi sessiz kaliyor hatta destekliyor hatta ve hatta bilfiil bu isin icinde bile yeraliyor olabilirler. Bu o mubarek tarikatlarin hatasi degil o kardeslerimizin muhterem seleflerine geregi gibi halef olamamalarinin neticesidir. Bize karsi yapilan bunca zulme ragmen, cektiklerimiz ve uzuntulerimiz uzerinden, zamaninda Sah-i Naksibendileri (ks), Abdulkadir-i Geylanileri (ks) yetistiren, zamanimiza yakin da Mehmet Zahit Kotku, Mahmut Sami Efendi, Suleyman Hilmi Tunahan, Esat Cosan, Muhammed Rasit Erol, Muzaffer Ozak hazretlerini ve daha binlercesini yetistiren o mubarek irfan ocaklarini sondurmeye calisanlara tek bir kelimeyle bile olsun yardimci olmayiz. Yardimci olmak soyle dursun, duamiz “Rabbimize ait hak ve hakikatleri anlatmaya calisan, Efendiler Efendisi’nin (SAV) isminin butun cihanda yankilanmasi icin gayret gosteren bu mubarek ocaklarin zarar gormesini isteyenlere Allah hidayet etsin; eger hidayet kabil degilse Allah firsat vermesin; oyunlarini bozsun; onlari birbirine dusursun; baslarina oyle musibetler yagdirsin ki Muslumanlari birbirine dusurme planlari yapamasinlar” seklindedir…

  2. Sevgili Ekrem Tufan Bey
    Bahsettiginiz video youtube da oldukca eski olan bir videodur. Çeçenistan da kaydedilmiştir. Hatta bu video üzerine farklı müziklerle çeşitli trajikomik çalışmaları da internette bulabilirsiniz.

    Eğer Çeçen zikri diye araranırsa diğer örneklerini de izleyebilirsiniz.

    https://youtu.be/I6lNCps9xQA

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin