Pınar Gültekin davasında reddi hâkim talebi

Muğla’da Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı’ya açılan davada Gültekin ailesi reddi hâkim talebinde bulundu. Avukat Rezan Epözdemir mahkemenin sanığa haksız tahrik indirimi uygulamaya çalıştığını savundu. Baba Sıddık Gültekin “Adaletli bir karar çıkacağına inanmıyorum. Başka bir hâkim istiyorum” diyerek duruşma salonunu terk etti.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili sanıklar Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılanmasına devam edildi.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya, sanıklar Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Gültekin’in yakınları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, Muğla Barosu temsilcileri, kadın hakları derneklerinin üyeleri ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Baba Sıddık Gültekin, “Davadan adaletli bir karar çıkacağına inanmıyorum. Başka bir hâkim istiyorum” diyerek duruşma salonunu terk etti. Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmaya çalışıldığını öne sürerek mahkeme heyetinin reddini talep etti.

HÂKİM BEY? SİZİN KIZINIZ VAR MI? YAKILARAK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Duruşma sırasında hâkim, Cemal Metin Avcı ile Pınar Gültekin arasında maddi menfaat ilişkisi olduğunu ima edince anne Şefika Gültekin, “Hâkim bey? Sizin kızınız var mı? Yakılarak öldürüldü mü? Hiç kızınızın külünü öpüp koklamaya çalıştınız mı?” diye tepki gösterdi.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada mahkemenin sanığı aklamaya çalıştığını belirterek, mahkeme heyetinin reddini istediklerini söyledi. Epözdemir, dava dosyasına ulaşan raporların, sanığın akli dengesinin yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Çok planlı, organize işlenmiş bir cinayetle karşı karşıya olduklarını iddia eden Epözdemir, sanığın, ceza sorumluluğunu minimize etmek, haksız tahrik indiriminden faydalanmak amacıyla ‘çok ilginç’ savunmalar yaptığını öne sürdü.

Olay yerinde yapılan keşifle ilgili raporun ellerine ulaştığını dile getiren Epözdemir, “Bilirkişi raporu bizi tatmin etmedi. Çok bilimsel, hükme elverişli, hükme esas alınabilecek bir rapor olduğunu düşünmüyoruz. Fizik ve kimya mühendisleri tarafından hazırlanacak bir bilirkişi raporu talep edeceğiz. Bu en azından yargılamanın haline müessir olabilir” dedi.

Epözdemir, maktulün ölüm zamanı ve ölüm nedeniyle ilgili Adli Tıp Genel Kurumundan gelecek raporu beklediklerini kaydetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin