Pi’de yeni rekor: Google çalışanı, 31 trilyon basamağı hesapladı

Google çalışanı Emma Haruka Iwao

Dünya Pi sayısı rekoru, sayının 31,4 trilyon basamaklı halini hesaplamayı başaran Google çalışanı Emma Haruka Iwao tarafından kırıldı. Japonyalı Iwao, kısaca 3,14 olarak ifade edilen ancak sonsuza kadar devam eden Pi sayısının alt hanelerini Google’ın bulut hesaplama sistemlerinin yardımıyla buldu. Önceki rekor, yaklaşık 22 trilyon basamaktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na giren yeni rekor, 3,14’e atfen her yıl 3. ayın 14’üncü günü olan 14 Mart’ta kutlanan Dünya Pi Günü’nde Google’ın yayımladığı blog yazısıyla duyuruldu.

Alt basamakları bulmak hayli zor

Bir dairenin çevresinin, çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel sayı olan Pi’nin alt basamaklarını hesaplamak hayli zor. Çünkü alt basamaklardaki rakamlar arasında bir mantık dizgisi bulunmuyor.

Mühendislik, fizik alanında hatta uzay araştırmaları gibi alanlarda yapılan hesaplamalarda sıkça kullanılan Pi sayısı, silindirlerden dalga boylarına kadar birçok olgunun ölçümlenmesinde kullanılan formüllerin bir parçası.

Iwao: Hala şaşkınlık içindeyim

BBC’ye konuşan yeni Pi rekortmeni Iwao, çocukluğundan beri Pi sayısını çok etkileyici bulduğunu söylüyor ve “Hâlâ şaşkınlık içindeyim. Dünya rekorunu kırmak kolay olmadı.” diyor. Pi’nin sonu olmadığını ifade eden Iwao, yeni alt basamakları bulmayı çok istediğini belirtti.

Dünya rekorunu getiren Pi hesaplaması için 170 terabyte veri kulanıldı. Bu büyüklük, 34 milyon şarkı dosyasının büyüklüğüyle eşdeğer. Hesaplamanın tamamlanması ise 121 günde gerçekleşti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin