‘Pfizer BioNTech aşısı, 12-15 yaş arası çocuklarda yüzde 100 etkili’ açıklaması

Pfizer’in, Alman BioNTech şirketi ile birlikte geliştirdiği Kovid-19 aşısının, 12-15 yaş grubu çocuklarda “yüzde 100 etkili” olduğunu ve aşının bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde harekete geçirdiğini açıkladı.

ABD’de büluğ çağındaki 2260 çocukta denenen aşıdan alınan ilk sonuçlarda beklenmeyen herhangi bir yan etkiye de rastlanmadığı belirtiliyor.

BBC’nin aktardığına göre, Pfizer, aşının 12-15 yaş grubundaki çocuklarda kullanım onayı için sonuçların ABD ve Avrupa’da yetkili kurumlara iletileceğini açıkladı.

Çocuklarda Covid-19 nedeniyle ağır hastalanma veya ölüm riski çok az. Bu nedenle birçok ülkede çocuklar aşılama programlarına dahil edilmiyor.

50 yaş üzeri kişilerde ve başka ciddi sağlık sorunları olanlarda bu risk yüksek olduğu için aşılamada öncelik bu gruplara veriliyor.

Pfizer ile Alman BioNTech şirketinin birlikte geliştirdiği aşı, çocuklarda denenen tek aşı değil. İngiliz-İsveç ortaklığı AstraZeneca şirketi de Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği Covid aşısını İngiltere’de 6-17 yaş grubu çocuklarda denediğini açıklamıştı. Şu anda İngiltere’de sadece 18 yaş üzeri için kullanım onayı verilen aşının geçen ay daha küçük 300 çocuğa uygulanması planlanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin