Petrol fiyatları çakıldı! Türkiye’de pompa fiyatlarında yine indirim yok

Petrolün varili 70 dolardan kısa sürede 31.43 dolara gerilemesine rağmen Türkiye’deki pompa fiyatlarına yansımaması tepkilere neden oluyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin anlaşmaya varamamasının ardından Brent petrolün varil fiyatı yüzde 25 düşerek 31.43 dolar oldu. ABD West Texas Intermediate ise Brent petrol fiyatını yüzde 27 düşürerek 30 dolara indirdi. Petrol fiyatlarında 1. Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüş görüldü.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen ve yaklaşık 7 saat süren OPEC toplantısında ek üretim kesintisi kararında uzlaşılamamıştı.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, “Bu toplantıyı sona erdirdik ancak istişareler devam edecek, birkaç oylama meselemiz var, herkesi bir araya getirmemiz gerekiyor, fikir birliği önemli.” demişti.

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin toplantısında ek üretim kesintisi kararının çıkmaması küresel piyasada arz fazlasında artış riski oluştururken, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde ham petrol talebini olumsuz etkiliyor. Her iki durum petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin