Pentagon: Güvenli bölge aşamalı olacak

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile oluşturulacak güvenli bölgeye ilişkin anlaşmanın aşamalı olarak hayata geçirileceğini açıkladı. Pentagon sözcüsü Sean Robertson, “ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak üzere Türkiye ile varılan anlaşmanın aşamalı olarak hayata geçirileceğini açıkladı.

Pentagon sözcüsü Sean Robertson AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, bazı operasyonların yakın zamanda başlayacağını belirterek “Şu an Türk askeri muhataplarımızla birlikte Ortak Koordinasyon Merkezi için seçenekleri gözden geçiriyoruz. ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor” dedi.

Türkiye ile ABD arasında geçen hafta üzerinde uzlaşıldığı açıklanan anlaşma uyarınca Müşterek Harekat Merkezi’nin Şanlıurfa’da kurulması ve Suriye’nin kuzeyinde planlanan güvenli bölgenin organizasyonunu üstlenmesi öngörülüyor.

Söz konusu güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği konusunda ise belirsizlik sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün yaptığı açıklamada “ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 mil sözü var, YPG’nin çıkarılması gerekiyor” dedi.

(Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin