Patlıcan 14, kabak 9 TL; Mutfakta yangın var!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Son bir haftada sebze fiyatlarında yaşanan fahiş artış vatandaşları şoke etti. Pazar ve marketlerde sebze fiyatlarını görenler, gözlerine inanamadı. Zira patlıcanın kilosu 14, kabağın kilosu 9, patatesin kilosu 7 ve yeşil biberin kilosu 15 liraya çıktı. 4 kişilik bir ailenin bir öğünlük sebzeli yemek masrafı 40 lirayı buluyor.

Patates soğan derken Türkiye’de sebze fiyatlarında son bir haftada yaşanan korkunç artış mutfaklarda yangın çıkmasına neden oldu! Daha bir hafta önce kilosu 4 TL seviyelerinde olan patlıcanın kilosu 14 hatta 15 liraya kadar yükseldi. Kabak da ondan geri kalmadı. Geçtiğimiz hafta 3-4 liraya satılan kabak 9 liraya fırladı. Biber de fiyatı en fazla yükselen ürünlerden. Yine 10 gün önce 8-9 lira olan biber bugün 15 liraya alıcısını bekliyor. Domatesin fiyatı bu yıl 5 liranın altını neredeyse hiç görmemişti. Bugün ise 10 liraya çıktı. Ispanak ve pırasa 8, kereviz ise 9 liradan satılıyor. Tarihi boyunca 6 lirayı bile göremeyen salatalığın kilosu 9 liraya tırmandı.

AKŞAM YEMEĞİNİN MALİYETİ 40 TL

Sebze fiyatlarının fırlaması mutfak masraflarının da katlanmasına neden oldu. 4 kişilik bir aile için patlıcan ya da kabakla yapılan ve içerisine sadece 300 gram kıyma konulan bir akşam yemeğinin maliyeti bile toplamda 40 lirayı buluyor. Markette sebze reyonuna gelen aileler kara kara düşünüyor! Fiyatlardaki afaki artışa İzmir bölgesinde yaklaşık 10 gündür aralıklarla süren sağanak yağış gerekçe gösteriliyor. İddiaya göre tarlaları su basması nedeniyle ürünler hasat edilemedi. Ürün arzının azalması da fiyatların katlanmasına neden oldu. Pazarcılar artık etiketlere ‘Patlıcan 500 gr 8 TL’ gibi ürünlerin yarım kilogramının fiyatını yazıyor.

Erdoğan’dan sebze krizine ‘insaf’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, marketlerde sebze ve meyve fiyatlarının düşmemesine tepki gösterdi. Ekonomi Şurası’nda konuşan Erdoğan, marketleri ‘insafa ve ahlaka’ davet etti. Marketleri ‘fırsatçılık’ yapmakla suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı, “Birilerinin piyasanın şartları kılıfı ile fırsatçılığa yönelmesi gerçekten çok üzüntü verici. Faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş. Buna rağmen markette hala sebze meyvede fiyat düşmüyor. Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız. Herkesi insafa, vicdana ve ahlaka davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

PATLICAN DEPOLARI BASILACAK MI?

Recep Erdoğan en son soğan tüccarları ve üreticilerini ‘tehdit’ etmiş ve ardından soğan depoları basılarak ürünlere el konulmuştu! Yapılan baskınlarda Erdoğan ve diğer iktidar temsilcilerinin iddia ettiği gibi soğan stokçuluğu yapılmadığı ortaya çıkmış ve daha geçtiğimiz hafta ithalatın önü açılmıştı. Şimdi aynı baskınların patlıcan, kabak ve diğer sebze depoları için yapılıp yapılmayacağı merak konusu!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin