Parayı gömeni tanıyorum?

YORUM | LEVENT KENEZ

Bu sessizliğe anlam vermek mümkün değil.

Adam çıkıyor ‘2 milyar dolar’dan bahsediyor. Cemaat’in yeraltına gömdüğü paraymış. Aşağı yukarı neresi olduğunu da tarif ediyor. Konteynırların içindeymiş ama uydudan içinde para olduğu görülebiliyormuş. Kendisi de fotoğrafları görmüş. Hem de para Erdoğan’ın has adamının şirketi Kolin’in devletten kiraladığı arazideymiş. Cemaatin kurnazlığına bak, koca ülkede bula bula nasıl olsa polis, asker giremez diye Kolin’in arazisine gömmüş parayı. Allah bilir adamın başka yerler de var dediği yerlerden bir tanesi de Saray’ın bahçesidir. Tabii Cemaate şimdi para lazım olmadığı için turşusunu kuruyor. Zekice.

Şahıs bir dönem Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı yaptığı için söylediklerine önem atfediliyor. Şimdilerde başı belada olan Flynn’in Nedim ve Bamya ile film çekip sizi meşhur edeceğim diye kandırdığı figüranlardan. ABD temaslarını anlatıyor. Yine bizim parayı afiyetle yiyen avukat bunlara sunum yapmış. Heyecanlanmışlar. Figüranın tekrar Amerika’ya gitmesi mümkün olmayabilir. Aslında jön karakteri var ama geçti artık. Kendisi ile röportaj yapan kadın sunucu itirafçı oldu, herkes panik halinde.

Neyse meselemiz bu şahıs değil.

Bir iddia var ortada, hem de 2 milyar dolarlık. Ve hiçbir savcı harekete geçip ‘Gel bakalım arkadaş bu para işi nedir? diye sormuyor. Yani ortada terör örgütü diye yaftaladıkları bir yapı var ve bu örgütün gizli parasından bahsediliyor bir tanesi bile girmiyor topa. Masum insanların 3-5 kuruşuna çökmek için birbirini bıçaklayan teşkilat milyar dolarlara karşı ilgisiz.

Tamam, savcılar talimatla iş yapıyor, atlayın demeden atlamıyor siyasetin köpekleri. Malum meblağ da yüksek.

Peki, para denince gözleri kararan siyaset neden sessiz? Toprağın altında 2 milyar olacak ve Erdoğan’ın nabzı değişmeyecek. Valla Kocaeli, İzmit değil bütün Marmara’yı köstebek yuvasına çevirir bulur bu parayı.

Hadi birazcık iyi niyetle düşünelim. Ekonominin tepe taklak gittiği birkaç milyon dolar için kapı kapı dolaşılan zamanda 2 milyar iyi para bulalım da nefes alalım dahi diyen yok. En zor zamanda kağıt parçalama makinesi alırken bile saatlerce hesap kitap yapan Berat’ın umurunda bile değil.

Çok ilginç değil mi?

Ergenekoncu, kendi ifadesiyle Perinçek’in adamlarıyla cezaevinde tanışmış,  çıkar çıkmaz partiye dahil olmuş İsmail Hakkı Pekin, kendisini bu kadar madara edecek bir isim mi? Bamya ve Nedim’in yanında biraz saf duruyor ama yine de ilk duyulduğunda herkesin güleceği bir şeyi canlı yayında açık açık söylecek biri olarak gelmiyor ilk bakışta.

Peki söylediği gerçek olabilir mi?

Ben bu kadar riskli bir para operasyonunu kimsenin yapacağını sanmıyorum. Hem de aynı yere bu kadar büyük para gömülmesini de.

Bu çılgınlığı ancak yapsa yapsa evinin garaj deposuna bir türlü sıfırlanamayan deste deste para saklayan bir hırsız yapabilir.

Türkiye’de bu tür para saklama işlerinin yapıldığı bir gerçek. En çok tercih edilen yerlerin gümrüklü serbest bölgeler ve oralardaki depolar olduğu her zaman bir dedikodu olarak dolaşır. Konteynır içerisinde her an hareket edecek şekilde beklediği söylenir.

Bir başka dedikodu da 17-25 zamanı para yüklü kamyonların durmaksızın yollarda sefer halinde olduğuydu.

Pekin’in ilk başta kulağa deli saçması gelen iddiasının başına Fetö pulu yapıştırarak acaba nereye postalamış olabilir.

Acaba Ergenekon, Erdoğan’a mesaj mı veriyor? Paralarının yerini biliyoruz diye. Bunun geçer bir anlamı var mı? Paraları bulup çıkarıp üstüne mi konacaksınız. Erdoğan’ın para tura işleri ile gitmeyeceği malum. Para üzerinden başka bir mesele mi var?

Yoksa bir delinin ortaya attığı bir iddiayı mı tartışıyoruz. Her iki durumda fecaat. Eğer deliyse genelkurmay istihbarat  başkanlığı yaptı bu adam. Yok eğer bir şeylerin ucunu gösteriyorsa olmayan(!) Ergenekon’dan tahliye oldu bu adam.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin