Pakistan’da yolcu uçağı şehir merkezine düştü: İşte saniye saniye kaza anı

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Karaçi şehrinde bir yerleşim alanına düştü.

İlk belirlemelere göre 29 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı ancak ölü sayısının çok daha fazla olmasından korkuluyor. En az iki kişinin ise kazadan sağ kurtulduğu açıklandı.

Lahor-Karaçi seferini yapan Airbus A320 tipi uçakta 91 yolcu ve 8 mürettebat bulunuyordu. Uçak, Lahor’dan ülkenin en yoğun havalimanlarından Karaçi’deki Cinnah Uluslararası Havaalanı’na gidiyordu.

Sindh Eyaleti Hükümeti sözcüsü, yolcular arasındaki Pencap Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zafar Masud’un kazadan sağ kurtulduğunu söyledi.

Kazanın nedeni henüz bilinmiyor. Pakistan Uluslararası Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Arshad Malik, pilotun hava trafik kontrol kulesine, “uçağın motorlarının arızalandığını” söylediğini ve acil durum çağrısı yaptığını açıkladı. Pakistan Başbakanı Imran Khan kendisini “şok ettiğini ve çok üzdüğünü” söylediği kazanın derhal soruşturulacağını söyledi.

 

Pakistan’ın uçuş güvenliği sicili

BBC’nin aktardığı haberde, Pakistan’da 2010’da özel havayolu şirketi Airblue’ya ait bir uçağın başkent İslamabad yakınlarında düşmesi sonucu uçaktaki 152 kişi hayatını kaybetmişti. Bu, ülkenin tarihindeki en büyük uçak kazasıydı.

2012’de de Bhoja Air’a ait Boeing 737-200 tipi bir uçak, kötü hava nedeniyle Rawalpindi’de inişe geçtiği sırada düşmüş, uçaktaki 121 yolcu ve 6 mürettebat yaşamını yitirmişti.

2016’da da Pakistan Uluslararası Havayolları’nın bir uçağı, ülkenin kuzeyinden İslamabad’a doğru uçarken alev almış ve kaza sonucu 47 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin