Özal’ın lekeli gömleği ‘Şehit Emanetleri’ sergisinde

Sürpriz ve şaibeli bir şekilde hayatını kaybeden ancak raporlara “kalp krizinden öldü” diye geçen Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’n lekeli gömleği Çorum’da sergilendi.

DHA’nın haberine göre, Çorum Belediyesi tarafından açılan ‘Şehit Emanetleri Sergisi’nde 17 Nisan 1993 tarihinde hayatını kaybeden Özal’ın ‘limonata lekeli’ gömleği de yer aldı. Özal’ın içtiği limonataya konulan zehir sebebiyle hayatına kaybettiğine inanılıyor. Özal, son olarak söz konusu gömleği giymişti.

ADLİ TIP 19 YIL SONRA 4 AYRI ZEHİR TESPİT ETMİŞTİ

Ölümünden 19 yıl sonra 2012’te Özal’ın mezarı açılarak otopsi yapılmıştı. Adli Tıp, Özal’ın naaşında dışarıdan verildiği kesin olan dört zehirli madde tespit etmişti: DDT (zehir), Kadmiyum (ağır metal), Amerikyum ve Polonyum (radyoaktif madde).

Özal’ın vefatına ilişkin sonraki yıllarda ortaya atılan çeşitli iddialar soruşturma konusu olmuş ancak suikast söz konusu olup olmadığı ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı.

Çorum’daki sergide ayrıca şüpheli bir helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile İzmir Adliyesi’nde girdiği çatışmada hayatını kaybeden polis memuru Fethi Sekin’e ait eşyalar yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin