Oxford Üniversitesi koronavirüsün akciğerlerdeki etkisini görüntüledi

İngiltere’de geliştirilen yeni bir manyetik görüntüleme tekniği ile, Kovid-19 teşhisi konan hastaların akciğerlerinde teşhisten üç ay sonra bile bazı anormallikler tespit edildi.

Oxford Üniversitesi’nde 10 hasta üzerinde yapılan araştırmada, yeni bir tarama tekniği kullanılarak, normal taramalarda tespit edilemeyen akciğer hasarlarına rastlandı. Bu yeni tarz EMAR’da (manyetik rezönans görüntüleme) ksenon (zenon) gazı kullanılarak akciğerdeki hasarın kapsamı tespit ediliyor.

BBC Türkçe’deki habere göre, akciğer uzmanları, uzun vadeli hasarı ortaya koyan bir testin koronavirüs hastaları için çok önemli olduğunu söylüyor. Araştırma ekibinin başındaki Prof. Fergus Gleeson, bu tekniği 19 ila 69 yaş arasındaki 10 hastada denedi. Bunların 8’i yoğun bakıma kaldırılmamış ve solunum cihazına bağlanmamış olmalarına rağmen, koronavirüse yakalanmalarının üzerinden 3 ay geçtikten sonra bile nefes darlığı ve yorgunluktan şikâyet ediyordu. Normal taramalarda akciğerlerinde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.

KAN AKIŞINI GÖSTERİYOR

Bu teknikte, hastadan ksenon gazını içine çekmesi isteniyor. Ksenon gazıyla yapılan taramalarda hastalarda akciğer hasarı belirtilerine rastlandı. Kana rahat oksijen akışı olmayan bölgeler tespit edildi. Gleeson, taramalar sonucunda hastalarda ortaya çıkan hasar boyutunun beklediklerinden fazla olduğunu kaydetti.

Prof. Gleeson, Kovid-19’a yakalanmış olduğu halde ciddi belirti göstermeyen ve hastaneye kaldırılmayan farklı yaş gruplarından 100 kişi ile denemeler yapmayı planlıyor. Bu hastalarda akciğer hasarı meydana gelip gelmediğine ve böyle bir hasar oluşmuşsa bunun kalıcı mı olduğuna yoksa zamanla iyileşen bir özellik gösterip göstermediğine bakılacak.

“SORUNUN KAYNAĞI OLABİLİR”

60 yaş üzeri hastalarda ağır hastalık ve ölüm riski büyük ölçüde artıyor. Fakat denemelerde akciğer hasarının farklı yaş gruplarında ve hastanede tedaviye ihtiyaç duymayanlarda bile tespit edilmesi halinde “hedeflerin gözden geçirilmesi gerekecek”. Gleeson, ksenon gazıyla saptanan akciğer hasarının, koronavirüsün uzun vadeli etkisini ifade eden ve uzatmalı Kovid olarak adlandırılan sorunun kaynağı olabileceğini söylüyor.

Tarama tekniği Sheffield Üniversitesi’nden Prof. James Wild’ın başkanlık ettiği bir ekip tarafından geliştirilmişti. Wild, bu tekniği Kovid-19’dan kaynaklanan akciğer hasarını ve etkilerini gösterecek “biricik” yöntem olarak niteledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin