Oteller ve kirli işler

YORUM | MAHMUT AKPINAR

Sedat Peker’in Paramount Otel’e nasıl çöküldüğünü anlatan yayından sonra lüks oteller tekrar kamuoyunun gündemine geldi. Bütün otelcileri mafyayla, suç örgütleriyle aynı karenin içinde anmak haksızlık olur. Ekmeğini oradan kazanan pek çok esnaf var.

Ama ilginç bir şekilde kirli, karanlık işleri olan, kaçakçılık yapan, uyuşturucuya bulaşan – devlet içinden veya dışından – mafyatik suç yapılarının yolu mutlaka bir otelden geçiyor. Hemen bütün mafyatik yapıların dolaylı veya direk otel işletmeciliğinde ayağı oluyor. Kirli ilişkileri olan yapılar bazı otelleri faaliyetlerine merkez-mekan olacak şekilde kullanıyorlar. Suç örgütü, mafya varsa mutlaka tablonun bir tarafında otel-motel oluyor.

Oteller mafyatik yapılar, suç örgütleri için neden vazgeçilmez? Neden bu kadar önemli?

1: Öncelikle lüks pahalı oteller kara para aklamak için çok kullanışlı mekanlar. Oteli paravan olarak kullanan suç yapıları otel odalarını yüksek paralarla satılmış olarak gösteriyor ve kirli işlerden elde ettiği paraları oteller, moteller üzerinden aklıyor, legal hale getiriyor.

2: Lüks donatılmış, genellikle deniz kenarında olan bu otellerde suç şebekeleri işlerine yarayacak siyasetçileri, bürokratları, yargıçları ağırlıyorlar ve onların (bazen ailecek) tatil ihtiyacını karşılayıp ilişkiler geliştiriyor. Oteller vesilesiyle network oluşturuyor var olan bağlantılarını güçlendiriyor.

3: Mafyatik yapılar bekar olarak misafir ettiği bürokratlara, siyasetçilere, yargıçlara “kadın” temin ediyor. Uyuşturucu kullananlara veya başka illegal alışkanlıkları olanlara bu otelleri mekan olarak sunuyor

4: Suç örgütleri ağırladığı siyasetçi, bürokrat yargıç gibi ağır misafirlere servis ettiği illegal (“kadın”, “toz”) hizmetlerini kayda-videoya alıyor ve sonra bu kimselere karşı pazarlık ve şantaj aracı olarak kullanıyor.

5: Oteller aynı zamanda uyuşturucu, hap gibi illegal ticaretin dağıtım ağının önemli odağı olarak kullanılıyor. Münhasıran sahilde olan, yat limanına yakın oteller uyuşturucu sevkiyatı için imkan sunuyor.

Oteller kirli iş ve ilişkileri meşru görünümle sürdürmek, illegal kişileri kalabalıklar arasına saklamak, sirkülasyonu olan mekanlarda perdelemek için ideal mekanlar. Bu nedenlerle oteller bölgesinde görev yapan polis, jandarma ve yargı görevlileri çoğu zaman özel atamalarla ve bu işlere müsait kişilerden seçilir. Paraya zaafı olan, ahlaki boşlukları olan bu tür görevliler de özellikle kıyılarda ve oteller bölgesinde çalışmak isterler.

Elbette her otel kirli değildir. Ama kirli işlerin mutlaka bir yanında oteller vardır.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Tatil beldesi konaklama yerleri olarak lanse edilir. Ancak gayri hukuki ve her türlü kirli ilişkiler ağının döndüğü yerlerdir.
    Siyaset tarihinde bir de “Güneş Motel” vakası vardır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin