Otelin ahşap yürüme bandı, 60 ceratta carettanın ölümüne neden oldu

Antalya Belek’te, yumurtadan çıkan 60 yavru caretta caretta, bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandının altında sıkışarak öldü. Hayvanseverler ve çevreciler katliama büyük tepki gösterdi.

Nesli tehlike altındaki caretta carettaların Akdeniz’deki en büyük yaşam alanlarından Antalya Belek’te, yumurtadan çıkan 60 yavru deniz kaplumbağası, ismi açıklanmayan bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandının altında sıkışarak öldü.

Caretta caretta türü deniz kaplumbağaları, dünyada en çok Akdeniz kıyılarında, Akdeniz’de ise Türkiye kıyılarında yuvalama yapıyor. Türkiye’de yıllık 2 bini aşkın yuvanın oluştuğu Kundu- Denizyaka arasındaki 30 kilometrelik sahil kesiminin önemli bir bölümünde ise oteller faaliyet gösteriyor.

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), Belek sahil bandında 23 yıldır deniz kaplumbağalarının mayıs-ekim ayları arasındaki yuvalama, yavruların yuvadan çıkışı, bunların kayıt altına alınması ve korunması gibi faaliyetleri yürütüyor.

Belek sahilinde dün sabah yine caretta yuvalarıyla ilgili çalışma yapan EKAD üyeleri, turistik bir tesisin yuvalama alanlarının üzerine ahşap yürüme bandı koyduğunu fark etti. Bandı kaldıran görevliler, yuvadan çıkan fakat yürüme bandı altında sıkışıp ölen 60 yavru kaplumbağayla karşılaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin