Osman Kavala yine tahliye edilmedi

Birleştirilen ‘Gezi-Çarşı’ davası kapsamında yeniden hakim karşısına çıkan işadamı Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verildi.

Birleştirilmiş Gezi-Çarşı davasının üçüncü duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Soros artığı’ diye yaftalamasının ardından mahkemeye çıkmayacağını açıklayan Osman Kavala duruşmaya katılmazken, tutuksuz sanıklar Can Atalay, Ayşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada ayrıca CHP Milletvekilleri Özgür Özel, Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra ve çok sayıda insan hakları savunucu izleyici olarak yer aldı.

AV. İLKAN KOYUNCU: ”BU HUKUKSUZLUĞA SON VERİN”

Müvekkilinin tahliye edilmesini isteyen Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu şöyle konuştu:

”Osman Kavala dışında bu davada yargılanan 51 kişi figürandır. Kavala’nın yargılanması için bu torbaya atılmış kişilerdir. Kavala tahliye olsa Meclis grup toplantıları kısalır. Kavala benim şimdiye kadar tanıdığım hukuka en inanan insan. Bu saçma iddialara bile hukuk çerçevesinde yanıt vermeye çalışıyordu ama onu da hukuka küstürdünüz.

ABD’nın, Rusya’nın, Avrupa’nın arkasında durduğu kişiler değil 4,5 yıl 4,5 ay bile cezaevinde kalmadı. Osman Kavala’nın casus olmadığının en önemli kanıtıdır 4,5 yıldır cezaevinde olması. 3 duruşmadır verdiğiniz ara kararın şablonunu, önceki 30 ACM ve 36 ACM de kullanmıştı. Şablonlar içinde yaşıyorsak güvensizlik vardır. Tahliye talebinin reddine ilişkin kararlarda gerekçe yok, sadece bazı kelimeler arka arkaya getirilmiştir. 3 yıldan beri AİHM kararından bahsediyoruz ama mahkeme bunun üzerinde durmuyor. 1539 gündür tutukluluğun devam etmesi, AİHM’in tespit ettiği hukuksuzluğun devam etmesidir. Bu hukuksuzluğa bugün son verin, müvekkilimiz bugün özgürlüğüne kavuşsun.”

Mahkeme, 4 yıl 3 ay tutuklu bulunan işadamı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin oy çokluğuyla devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Şubat 2022’de yapılacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin