Önce Casillas’ın sonra Navas’ın ahı tuttu!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Dünyanın bir numaralı kulübü olarak gösterilen Real Madrid’in, 1999-2000 sezonunda kaleyi 18 yaşındaki Iker Casillas’a teslim etmesi şaşkınlıkla karşılanıyordu. Zira takımın kalesinin bir numaralısı Bodo Illgner aynı zamanda Almanya’nın da milli eldiveniydi. Genç yaşta Real Madrid kalesini devralan Casillas, tam 16 yıl boyunca takımın ‘1 numarası’ oldu. Casillas’ı istemediği halde gönderen Real Madrid, kaleyi Keylor Navas’a teslim etti. Navas özellikle Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmasına rağmen bu kez Belçikalı Thibaut Courtois transfer edildi. Iker Casillas’ın mı Navas’ın mı ahı var bilinmez ama Courtois’in Real Madrid günleri facia geçiyor.

16 yıl boyunca Real Madrid kalesini koruyan Iker Casillas, 2015’te FC Porto yolunu tutarken tatmadık başarı bırakmamıştı. 5 kez La Liga şampiyonluğu gören Casillas, 3 Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA Süper Kupa ve 1 Kıtalararası şampiyonluk sevinci yaşamıştı. Sadece Real Madrid’in değil İspanya milli takımının da bir numaralısı olan Casillas, 2 Avrupa şampiyonluğu ve 1 Dünya Kupası başarısına ortak oldu. Casillas’ı gönderen Real Madrid’de kalenin sahibi Ağustos 2014’te 10 milyon Euro bedelle Levante’den kadroya katılan Keylor Navas oldu.

Kosta Rika milli takımının da kalesini koruyan Navas’la Real Madrid taraftarının kimyası bir türlü uyuşmadı. Navas hep ikinci sınıf bir kaleci gibi görüldü. Her sezon Real Madrid kaleyi devralacak bir ismi transfer gündemine aldı. Real Madrid uzun süre Manchester United kalesini koruyan İspanyol kaleci David De Gea’yı kadrosuna katmak için uğraştı. De Gea’yı alamayınca bu kez rotasını Chelsea’nın Belçikalı eldiveni Thibaut Courtois’e çevirdi.

2018 Dünya Kupası’nın en iyi kalecisi seçilen Courtois, 9 Ağustos 2018’de 35 milyon Euro bedelle Real Madrid’li oldu. Courtois, İspanyol kulübüyle 6 yıllık sözleşme imzaladı. Sözleşme imzaladığı tarihte 26 yaşında olan Courtois’in gelmesiyle Real Madrid taraftarı kalenin artık emin ellerde olduğunun rahatlığını yaşıyordu. Ama kısa sürede yanıldıkları ortaya çıkacaktı.

Thibaut Courtois (Sarı formalı) ve Keylor Navas

Casillas sonrası kaleyi devralan Keylor Navas, 3 yıl üst üste gelen Şampiyonlar Ligi başarısı ve bir La Liga şampiyonluğunda önemli rol oynamıştı. Real Madrid kalesini 162 maçta koruyan Navas 159 gole engel olamamıştı. Neredeyse maç başına kalesinde bir gol gören Navas’ın performansı göz kamaştırmıyordu ama sorun sadece kalede değildi. Real Madrid son yıllarda La Liga’da Barcelona’nın gölgesinde kalmış, teselli olarak Şampiyonlar Ligi’nde gülmüştü.

Thibaut Cortois’in istatikleri oldukça iyiydi. Belçika Ligi kariyerinde kalesinde ortalama 0,66 gol gören 27 yaşındaki Courtois, adını herkesin duyup yıldızlaştığı Atletico Madrid döneminde ise ortalama 0,81 gol görmüştü. Chelsea’da ise kalesinde gördüğü gol ortalaması 0,99’a yükselmesine karşılık, kurtarışlarıyla Premier Lig’in en iyi kalecilerinden biri olmuştu.

Real Madrid günleri ise tam bir hüsranla geçiyor. İspanyol kulübünün kalesini 58 maçta koruyan Courtois kalesinde tam 81 gol gördü. Neredeyse hiçbir maçta kalesini gole kapatamadı. Real Madrid’de maç başına 1,37 gol ortalamasıyla kariyerinde maç başına en çok gol yediği dönemi geçiriyor. Bu sezon ligde 6, Şampiyonlar Ligi’nde ise 2 maçta kaleyi koruyan Courtois 11 gole engel olamadı. Ligde 6, Devler Ligi’nde ise 5 gol yedi. Şampiyonlar Ligi’nde PSG’den 3 gol yiyen Courtois, Club Brugge maçının ilk devresinde 2 gol görünce devre arasında oyundan alınmıştı. Zidane, Belçikalı eldiveni Granada maçı kadrosuna almazken, anksiyete ile mücadele ettiği iddiaları ortaya atılsa da Real Madrid, Courtois’nın mide iltihabı geçirdiğini açıkladı. Sadece bu sezon değil, geldiği günden itibaren ortaya koyduğu performansıyla Courtois geçer not alamadı.

Geçen sezon Courtois’in gelmesiyle yedek kaleci pozisyonuna düşen Keylor Navas ise 2 Eylül’de Real Madrid günlerini noktalayıp 15 milyon Euro karşılığında PSG’ye transfer oldu. Paris ekibinin kalesini Ligde 4 maçta koruyan Navas kalesinde iki gol gördü. Şampiyonlar Ligi’nde gruptaki iki maçtada kalede olan Navas, hem eski takımı Real Madrid’e hem de Galatasaray’a karşı kalesinde gol görmeden maçı tamamladı. Real Madrid’in Courtois uğruna gönderdiği Navas, 6 maçta kalesinde 2 görürken, 35 milyon Euro’luk Belçikalı 8 maçta 11 gol gördü. Granada karşısında Real Madrid’in kalesini Fransız file bekçisi Alphonse Areola korurken, iki gole engel olamadı.

Iker Casillas, 2015’te 16 yıllık Real Madrid yıllarını istemeyerek bırakıp giderken gözyaşlarını tutamamıştı. Navas’ta istemeye istemeye kulübünden ayrılmak zorunda kaldı. Bu iki kalecinin ahı tutmuş olmalı ki; dünyanın en iyi kalecilerinden biri bile Real Madrid’in kalesinde istikrarı yakalayamadı. Daha doğrusu kaleyi tutan topları yakalayamadı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin