OHAL Komisyonu’na 57 bin 500 başvuru, son tarih 14 Eylül!

15 Temmuz sonrası hukuksuz ihraçları incelemek için geçtiğimiz Şubat ayında göreve başlaması gerekirken 17 Temmuz’da başvuru almaya başlayan OHAL Komisyonu’na şu ana kadar 57 bin 500 başvuru yapıldı. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş Başkanlığı’ndaki 7 kişilik Komisyon’a başvurulardan 50 binin onay işleminin tamamlandığı ifade edildi. OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile 105 binden fazla kişi kamudan ihraç edilmişti.

Başvurular, valilikler aracılığıyla ya da en son görev yapılan kurum aracılığıyla yapılıyor. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki tutuklu veya hükümlüler de başvuru formunu görevli memura teslim ederek yapabiliyor. Bu şekilde 6 bin civarında başvuru yapıldığı öğrenildi.OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile kapatılan 5 bin civarında dernek, vakıf, sendika, özel sağlık ve eğitim kurumu gibi kurumların da 233 tüzel başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Başvurular 81 il valiliğine de yapılabiliyor. En çok başvurulan il Ankara oldu. Ankara’yı İstanbul, İzmir, Bursa ve Kayseri gibi iller takip ediyor. OHAL Komisyonu’na başvurular 14 Eylül’de sona erecek. Başvuru sürecenin tamamlanmasıyla da Komisyon, dosyaları görüşmeye başlayacak. Başvuru dosyalarının, KHK sırasına göre ele alınacağı öğrenildi. Bu kapsamda, ilk etapta 23 Temmuz 2016’da yayımlanan 667 sayılı KHK ile ihraç edilenlerin başvuruları ele alınacak. Kamudan ihraç edilenlere yargı yolunu açan OHAL Komisyonu, ön incelemeden geçen başvurucu hakkındaki iddiaları dosya üzerinden inceleyecek. Ancak gerekli gördüğü durumda, ilgili kurumlardan bilgi ve belge talep edebilecek. 7 üyeden oluşan Komisyonun toplantı ve karar yeter sayısı 4 olacak. Komisyon, başvurunun reddine ya da kabulüne karar verebilecek.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin