OHAL ilan edildi: Seçim yok; karantina ihlaline 8 yıl, dedikodu yalan habere 5 yıl hapis

Koronavirüs salgınını gerekçe gösterilerek Macaristan’da OHAL ilan edildi.  Macaristan Parlamentosu, Başbakan Viktor Orban’a ülkeyi “koronavirüs salgını boyunca” kararnamelerle yönetme yetkisi verdi.

Macaristan’da, Acil durum yasa tasarısı dün parlamentoda kabul edildi. Adalet Bakanı Judit Varga tarafından hazırlanan ve 199 sandalyeli Ulusal Meclise sunulan yasa tasarısı, 53 ”hayır” oyuna karşı 137 ”evet” oyuyla kabul edildi.

Kabul edilen yasaya göre, hükümet ”acil durum” süresince kanun hükmünde kararname çıkarabilecek, bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek ve asılsız haber yayanlar 1 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek. Ayrıca karantinayı ihlal edenlere 8 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Bu süreçte ülkede seçim de yapılmayacak.

Muhalefet partileri tasarıya, hükümete ”Sınırsız süre boyunca her şeyi yapabilme gücü” verdiği gerekçesiyle destek vermedi.

9 sivil toplum örgütü AB’den destek istemişti

Bianet’in aktardığana göre, geçtiğimiz günlerde basın özgürlüğünü savunan 9 sivil toplum örgütü Macaristan’ın atmak istediği bu adımla ilgili Avrupa Birliği’nden destek istemişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e gönderilen bir mektupta, “Basın özgürlüğünü ihlal eden bir ülkenin krizden faydalanmaya çalışan ilk Avrupa Birliği ülkesi olduğu görülüyor.” ifadelerine yer vermişti. Aralarında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu sivil toplum kuruluşları Avrupa liderlerine gönderilen mektupta, “Ülkede ayakta durmaya çalışan birkaç medya kuruluşu sürekli saldırıya uğruyor” ifadeleri yer almıştı.

Resmi verilere göre bugüne kadar ülkede 447 koronavirüs vakası görüldü ve bunlardan 15’i hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin