OECD açıkladı; Türkiye yüzde 70 enflasyonla açık ara lider!

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724 

Paris merkezli Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) geçtiğimiz perşembe günü Nisan 2022 enflasyon oranlarını açıkladı. Türkiye tüketici fiyatlarında (TÜFE) Nisan 2021’e oranla yüzde 70 artış ile listenin başını çekerken, en yakın takipçisi Estonya’da enflasyon oranı yüzde 19 olarak kayıtlara geçti.

OECD verilerinde, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye’de enerji fiyatları 2021 nisan ayına göre bir yılda yüzde 127 artarken, gıda fiyatlarında yüzde 89’luk bir artış gözlendi. Türkiye genel enflasyonda yüzde 70’lik artışla OECD ülkeleri arasında açık ara farkla en kötü durumdaki ülke. Türkiye’yi yüzde 19 enflasyon ile Estonya ve yüzde 16,8 enflasyon ile Litvanya takip ediyor.

OECD ülkelerinin enflasyon ortalaması yüzde 9,2 olurken, Avrupa Birliği’nde yüzde 8,1 ve Euro bölgesinde yüzde 7,4’lük bir fiyat artışı kaydedildi. G20 ülkelerinin enflasyon ortalaması yüzde 8,5 ve G7 ülkelerinin enflasyon ortalaması ise yüzde 7,1 oldu.

Enflasyon oranları genel olarak yüksek kalmaya devam etse de geçtiğimiz yıla oranla fiyatlardaki değişimler ülkeler arasında farklılık gösterdi. 9 OECD ülkesi çift haneli enflasyon oranları kaydederken, buna karşılık, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 5 OECD ülkesinde enflasyon düştü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin