Ödemiş Cezaevi’nde baş gardiyan tehdidi: ‘Ben şiddete meyilliyim, bu yüzden buraya atadılar; istersen intihar et’

Silivri 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nde, cezasının bitmesine iki gün kalan adli hükümlü Ferhan Yılmaz, şüpheli bir şekilde ölmesinden sonra cezaevlerindeki işkence ve kötü muameleler bir kez daha gündemde. Bu defa kötü muamele ve işkence iddiaları, Ödemiş Cezaevi’nde bulunan iki adli hükümlüden geldi.

Ödemiş Cezaevi’nde baş memurun, Murat ve Vedat Kaçan adlı hükümlülere, “Ben şiddete meyilliyim, beni bu yüzden buraya atadılar. Canımı sıkmayın, sizi birbirinizden ayırır, sürgüne gönderirim… Annenle görüşemezsin, istersen intihar et. Annen gelirse onu mahvederim, ona daha çok eziyet ederim” dediği iddia edildi.

Gazete Davul’un haberine göre, Murat (23) ve Vedat (20) Kaçan adındaki iki kardeşin anneleri Gurbet Kaçan, 24 ve 25 Nisan tarihlerinde yaptığı telefon görüşmelerinde oğullarının anlattıklarını ağlayarak iletti. Vedat ve Murat Kaçan’ın anlatımlarına göre; aynı koğuşta kalan iki kardeş, maddi zorluk çekmeleri nedeniyle akrabalarının bulunduğu başka bir koğuşa geçmek istiyor ve isteklerini idareye iletiyorlar. İdare ise hükümlülere, taleplerinin makul olduğunu, bir süre beklemelerini bildiriyor. Bu sırada Ödemiş Cezaevi’ne yeni bir baş memur atanıyor. Taleplerine cevap gecikince Murat Kaçan, 23 Nisan günü baş memurla görüşüyor ve işte sorunlar da o zaman başlıyor.

Koğuşa gelen baş memur Murat Kaçan’a; “Ben şiddete meyilliyim, beni bu yüzden buraya atadılar. Sizi o koğuşa vermeyeceğiz. Benim canımı sıkmayın, canımı sıkarsanız sizi de birbirinizden ayırır, sürgüne gönderirim. Bir daha butona da basmayın, beni de çağırmayın” diyor. Murat Kaçan; ”Bize neden yalan söylediniz?” diye sorsa da cevap alamıyor ve yine kendi anlatımına göre, koğuş arkadaşlarının arasında rencide edilip azarlandığı için beş adet dikiş iğnesi yutarak intihara kalkışıyor. Aynı gün hastaneye kaldırılan Murat Kaçan, tedavisinden sonra cezaevine getirilip karantina koğuşuna yerleştiriliyor.

Bu sırada ağabeyini merak eden Vedat Kaçan, onun durumunu sorduğunda yine aynı baş memur koğuşa geliyor ve ağabeyi gibi Vedat Kaçan’ı da tehdit edip azarlıyor. Vedat Kaçan korkup “Ailemle, annemle telefon görüşmesi yapmak, ağabeyimin durumunu bildirmek istiyorum” deyince baş memur daha da sertleşerek; “Görüşemezsin, ne yaparsan yap, istersen intihar et. Annen gelse ne olacak, onu burada mahvederim, ona daha çok eziyet ederim.” şeklinde bağırıp Vedat Kaçan’ın üzerine yürüyor. Vedat Kaçan gerilerken merdivenden düşüyor ve bacağından yaralanıyor. Hastaneye gitmek isteyince aynı baş memur; “Yok hastane mastane, buradan ancak cenazeniz çıkar.” yanıtını veriyor. Yaşananların üzerine Vedat Kaçan da aynı ağabeyi gibi bunalıma girip dikiş iğneleri yutuyor.

Vedat Kaçan’ın telefonda annesine anlattığına göre; baş memur hâlen psikolojik baskıyla tehditlere devam ediyor ve mahkûmlar şiddet görmekten korkuyor. İdareye dilekçe verip müdürle görüşmek istediklerinde ise dilekçeleri yırtılıp atılıyor ve müdürle görüşmelerine izin verilmiyor.

Haberin devamı için tıklayın

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin