Öcalan için 8 yıl sonra Gemlik’ten koster kalktı

31 Mart yerel seçimlerindeki kayıplardan sonra AKP’nin Kürt meselesiyle ilgili başlattığı süreçte yeni gelişmeler yaşanıyor.  Bu kapsamda PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan’ın avukatları 8 yıl aradan sonra bugün Gemlik’ten İmralı Adası’na gitti. Öcalan’ın Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi ile görüşmesi sonrası gerçekleşen ziyaret, 27 Temmuz 2011’den sonra Gemlik üzerinden yapılan ilk görüşme.

Cezaevlerindeki siyasi tutuklu ve PKK’lıların başlattığı açlık grevleri,  AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki mağlubiyetinden sonra Kürt sorunu ile ilgili süreçlerde keskin politik değişim yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Suriye’de YPG ile Türkiye’nin görüşme yaptığı da ileri sürülmüştü.

8 YIL SONRA GEMLİK’TEN GİDEN İLK HEYET

Gemlik’ten yola çıkan iki avukat  Abdullah Öcalan ile adaya görüş için 8 sene sonra Gemlik’ten yola çıkan ilk heyet. Bu sabah görüş için gelen bir kadın ve bir erkek avukatın saat 9.00 sularında Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı’na giriş yaptığı öğrenildi.

Gazeteduvar’ın haberine göre; yanlarında çamaşır, gazete ve kitap getiren avukatlar daha sonra Gemport Limanı’ndan İmralı Adası’na hareket etti.

Öcalan’la 2 Mayıs’ta yapılan bir önceki görüşme de İstanbul üzerinden gerçekleşmişti. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi de Mayıs başında Öcalan’la ve daha sonra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’le görüşmüştü. Gül bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi konusundaki engellerin kaldırıldığını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin