Nureddin Nebati şecaat arz ederken…

HABER YORUM | YUSUF DERELİ  

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin son açıklamalarını okurken, Koca Mehmet Ragıp Paşa’nın ‘Şecaat arz ederken merd-i kıptî sirkatin söyler’ dizesi geldi aklıma. Zira Nureddin Nebati, yabancı yatırımcıları davet ederken, Türkiye’nin ‘tek adam’ tarafından yönetildiğini, mevzuatların vs. bir önemi olmadığını söylüyordu.

Nureddin Nebati’nin ‘döviz’ arayışı tüm hızıyla devam ediyor. Nebati, bu kapsamda Fransa’da yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. GYODER Uluslararası Yatırımcı Toplantısı’nda konuşan Nebati, “Bu ülkeye yatırım yaparsanız malınız da canınız da güven altındadır. Yatırımlarınızı Türkiye Cumhuriyeti’ne çok rahat şekilde yapabilirsiniz. Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz.” ifadelerini kullandı.

ANAYASA’YI PASPAS EDENLER MEVZUATI ALAŞAĞI EDEMEZ Mİ?

Nureddin Nebati, yatırımcılara iki konuda vaatte bulunuyor. İlki canlarının ve mallarının güvende olacağı… Bir ülkenin hazine bakanının başka bir ülkede böyle bir garanti vermek zorunda kalması ortada ciddi bir sorun olduğunun delilidir. Hukukun gereklerinin yerine getirildiği hangi demokratik ülkede yabancı yatırımcı ülkeye bu sözlerle davet edilir ki?

Ayrıca ülkede hukuk arsa yatırım yapmayı düşünen/yapan insanların canı/malı neden tehlikede olsun? İnsanların canlarının ve mallarının güvende olacağını hazine bakanının sözüyle mi karar verecek?

Nebati’nin ikinci vaadi ise ‘mevzuatı alaşağı edecekleri’. “Arkamızda Cumhurbaşkanımız var.” diyor… Yabancı yatırımcılara Türkiye’nin aslında ‘tek adam’ tarafından yönetildiğini, mevzuatın hiç bir önemi olmadığını gülerek anlatıyor. Anayasa’yı bile ayaklar altına alıp paspasa çevirenler için mevzuatı alaşağı etmek çok da zor olmasa gerek!

TEK ADAM BUGÜN VAR; YARIN NE OLACAK?

Güven ve istikrarın olmadığı bir ekonomide yabancı yatırımcı da olmaz. Güven ve istikrar ise ancak adaletle, hukukla sağlanır; tek adamla değil…

Tek adam bugün var, yarın ne olacağının garantisini kim verebilir?

Hukukun egemen olduğu hiç bir ülkenin hazine ve maliye bakanı yukarıdaki açıklamaları yapmaz, yapamaz. Zira gerek görmez. Çünkü insanların malları ve canları hukukun koruması altındadır. Şahısların korumasına ihtiyacı olmaz/olmamalı.

Nureddin Nebati’nin sözlerini dinlerken aklıma, Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp Paşa’nın gazelinde yer alan ‘Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler’ beyti geldi.

Kısaca çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını anlatırmış… Başka bir ifadeyle mert çingene hırsızlığıyla övünür demek aslında. Türkiye’deki iktidar temsilcileri de ‘hukuksuzluklarıyla, kanun tanımazlıklarıyla, ülkeyi tek adama’ teslim etmeleriyle övünüyorlar…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin