NTV, ‘firar planı’ diye yazdı, Hürriyet, üzerine atladı; kroki, elektik devresi çıktı

Gülen cemaatine yönelik kitlesel yok etme operasyonunda skandal haberler ile kamuoyu yönlendirilmeye devam ediyor. NTV’nin Sincan cezaevinden Hizmet hareketine mensup kişilerin firar planı diye verdiği çizimin elektrik devresi olduğu ortaya çıktı.

Özel haber olarak verilen ve bütün basının kullandığı Sincan Cezaevi’ndeki mahkumların firar edeceği, bu yönde plan yaptığı ve bu planların ele geçirildiği haberi yalan ve düzmece çıktı.

Kaçış krokisi diye verilen beyaz kağıt çizimleri ise okullarda ders olarak gösterilen elektrik devresi çizimleri olduğu anlaşıldı. Halen 5 bin 544 tutuklunun kaldığı Sincan Cezaevi’nde firar planı gibi akla ziyan bir yalanı, bu şemalara dayandıran NTV haberi sosyal medyada da alay konusu oldu.

A HABER, BİLGİSAYAR OYUNUNU DARBE ŞİFRELERİ DİYE SUNMUŞTU

Daha önce A Haber ve ATV’den yıllarca konuşulacak skandal bir başka habere imza atmıştı. “FETÖ şifreleri çöpten çıktı” diye verilen ve darbecilerin şifreleri diye duyuralan  haberde gösterilen not defterinde ise dünyaca ünlü bilgisayar oyunu Grand Theft Auto’nun (GTA) oyun hilelerinin olduğu görülmüştü.

NTV’nin “kaçış planı” olarak sunduğu şemaların aslında kaçış planı olmadığı “elektrik devresi şeması” olduğu anlaşıldı. NTV bugün takipçilerine “FETÖ üyelerinin toplu firar planı ortaya çıktı” başlığı ile geçtiği haberde “Sincan F Tipi Cezaevi’nde kalan FETÖ üyelerinin toplu firar planları ele geçirildi.” şeklinde iddialarda bulundu.

NTV bu iddialarını üzerinde şema çizimleri olan iki fotoğraf ile destekledi ve bu çizimleri haberin delili olarak sundu.

Asparagas haber aralarında Hürriyet’in de yer aldığı birçok internet sitesi ve gazete tarafından da sorgulanmadan kullanıldı.  Ancak NTV’nin “kaçış planı” olarak sunduğu şemaların aslında kaçış planı olmadığı “elektrik devresi şeması” olduğu anlaşıldı.

AHMET ŞIK: BU HABERİ SERVİS EDENİN ZEKA YAŞINI TARTIŞMALI

Haberde kullanılan ve yalana delil diye gösterilen krokinin elektrik devresi olduğunun belirlenmesinden sonra skandala imza atanlar özür dilemezken, sosyal medya üzerinden ağır eleştirilere muhatap oldu.

Gazeteci Ahmet Şık, Twitter hesabından ‘Bu haberi servis edenin mi yoksa sorgusuz sualsiz yayınlayanların zeka yaşını mı tartışma konusu etmek gerek?’ diye yazdı.

Twitter kullanıcısı, Hülya Tetik,  ‘Bu kadar salakça gerizekalıca yapılan haber tabi alay konusu olur.Bizi mi yiceksiniz elektrik devresi lan bu ne firar planı? GERİZEKALI NTV’ şeklinde tepkisisni dile getirirken, Kor Adam isimli Twitter kullanıcısı şöyle yazdı: ‘Elektrik devresi kaçış planı, Gta oyun kodları darbe şifresi, Takkeler iletişim aracı, Bu kadar aptalca haber yapmayı nasıl beceriyorsunuz? NTV’

CEZAEVLERİNE MÜDAHALE İÇİN GEREKÇE Mİ ÜRETİLİYOR

Asparagas haber cezaevelerinde müdahale ve katliam planları yapıldığı iddialarını tekrar gündeme getirdi. Daha büyük skandal ise Jandarma Komutanlığı üst başlığıyla yazılan cezaevi raporu oldu. Cezaevlerinde isyan çıkacağı iddialarını barındıran bu raporun  NTV’nin yayınladığı elektrik devreleri şemalarını dayanıp dayanmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyadaki tepkilere rağmen, NTV haberi internet sitesinde durmaya devam etti.

Sosyal medyaya yansıyan eleştirilerden bir kısmı şöyle:

 

https://twitter.com/ilbering/status/794216615462273025

 

http://tr724.wpengine.com/kagit-parcasi-delil-olmus-isyan-cikacakmis-erman-yalaz/

 

e-gazete-yeni

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin