Norveç’te camiye saldırı: Bir kişi ağır yaralandı

Norveç’in başkenti Oslo yakınlarındaki ‘el-Nur’ camiine düzenlenen silahlı saldırıda bir kişinin ağır yaralandığı, saldırganın ise tutuklandığı bildirildi.

Reuters’in haberine göre, Norveç polisi, ‘el-Nur İslam Merkezi’ne ait camiye giren silahlı saldırganı gözaltına altı. Saldırganın 20’li yaşlarında bir Norveç vatandaşı olduğunu belirtildi.

Polise saldırıyla ilgili gelen ilk haberin saat 16:07’de polis merkezini arayan ve çok kötü Norveççe konuştuğu söylenen bir kişi tarafından verildiği öğrenildi. Polisin, bu aramayı ciddiye almadığı, sonrasında gelen bilgilerle harekete geçtiği söyleniyor.

İslam merkezi yöneticisi İrfan Müştak ise cami cemaatinden 75 yaşındaki kişinin ağır yaralandığını söyleyerek şu bilgileri verdi: “Saldırgan, biri yivsiz av tüfeği benzeri, diğeri de tabanca olmak üzere iki silah taşıyordu. Caminin girişindeki cam kapıyı kırdı ve ateş etmeye başladı.”

Camide, Mart ayında Yeni Zelanda’daki Christchurch saldırısından bu yana ek güvenlik önlemleri alındığı bildiriliyor. Saldırganın cinayete teşebbüsle yargılanacağı aktarıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin