Nefret dili lince dönüştü: CHP Liderine cenazede saldırı

İLKER DOĞAN | TR724 HABER MERKEZİ

İktidar temsilcileri ve yandaş medyanın ‘nefret’ dili ilk meyvelerini verdi! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı şehit cenazesinde linç girişimine uğradı. Güvenlik görevlilerinin son anda kurtardığı Kılıçdaroğlu, yakınlardaki müstakil bir eve sığındı.

Uzun süre dağılmayan öfkeli kalabalıktan bazıları CHP lideri’nin sığındığı evi yakmak istedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Ankara Valiliği saldırıyı ‘protesto’ olarak nitelendirdi. Kamuoyu, açıklamalarıyla muhalefeti sürekli ‘terör’le yanyana gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi. Soylu, aylar önce Valilere ‘CHP’lileri şehit cenazelerine almayın’ talimatı göndermişti.

İktidarın büyük bir hezimet yaşadığı 7 Haziran seçimleri sonrası uygulamaya konulan senaryo yeniden devrede. AKP rejiminin, 31 Mart’ta İstanbul başta olmak üzere Ankara ve Antalya gibi büyükşehirleri kaybetmesinin ardından şehit haberleri gelmeye başladı. İktidar medyası attığı manşet ve televizyonlarda yayınladığı haberlerle başta CHP olmak üzere Saadet Partisi ve İYİ Parti dahil bütün muhalefeti terör örgütüyle bağlantılı gösterdi. Ve dün korkulan oldu! Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı şehit cenazesinde linç girişimine uğradı.

TEKMELİ YUMRUKLU SALDIRI

Hakkari’de şehit olan asker Yener Kırıkçı için Ankara Çubuk’ta Akkuzu Mahalle’sinde tören düzenlendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, törene Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la birlikte katıldı. Saldırı törenin ardından gerçekleştirildi. Bir grup provokatör Kemal Kılıçdaroğlu’na tekme ve yumruklarla saldırdı.

KORKUNÇ SLOGAN: YAKIN O EVİ!

Güvenlik güçleri Kemal Kılıçdaroğlu’nu saldırının yapıldığı yere yakın bir eve götürdü. Saldırgan grup evin etrafını sardı. Yaklaşık 1 saat ‘PKK dışarı’ sloganları atıldı. Grup içerisinden yükselen ‘Yakın o evi’ sözleri ise akıllara 37 kişinin yanarak hayatını kaybettiği Madımak katliamını getirdi. CHP liderinin bulunduğu ev dakikalarca taşlandı! Bu sırada evin etrafını saran gruba polisin hiç bir şekilde müdahale etmemesi dikkat çekti.

MESAJINIZI VERDİNİZ, ARTIK DAĞILIN!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta beklediği eve geldi. Burada linç girişiminde bulunanlara yönelik yaptığı konuşmada, “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz. Tepkinizi gösterdiniz.” ifadelerini kullandı. Kamuoyu, Akar’ın söz konusu ifadelerine büyük tepki gösterdi. Ancak 1 saat sonra zırhlı araçla o evden çıkarılabilen Kılıçdaroğlu, parti genel merkezine gitti. Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu araç, Türk bayraklarıyla bekleyen partililerin sevgi gösterileri arasında Genel Merkez’e giriş yaptı. İyi Parti lideri Meral Akşener de parti genel merkezine gelerek, Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi.

BENİ ÜZEN, ŞEHİDE YAPILAN SAYGISIZLIK

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra parti otobüsü üzerinden kendisine destek için partiye gelenlere seslendi. Saldırının planlı bir eylem olduğunu belirtti. Şunları söyledi: “Bana yapılan saldırı Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış demektir. Şavşat’tan Ardanuç’a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğramıştım, aynı saldırının benzerini bugün yaşadım. Şehitler bizim şehitlerimiz, bizim onurumuz. Kemal Kılıçdaroğlu şehit cenazelerine katılmasın istiyorlar. Katılacağım, sonuna kadar katılacağım. O şehitler 82 milyonun şehididir. Beni üzen, bu olayda beni üzen şehide yapılan saygısızlıktır. Şehide saygısızlık yapıldı.

OLAY DIŞARIDAN GELENLERİN TEZGAHI

“O köyde oturanların hiçbirisinin kabahati kusuru yoktur. Dışarıdan gelenlerin tezgahıdır bu. Bu tezgahlar bizi yıldıramaz. Benim için darağacını kurdular, size ve 82 milyon vatandaşımıza söz veriyorum. Bir canım var. Bu ülkenin bekası, huzuru, kalkınması, bütün çocukların mutlu olması için bir can gerekiyorsa o canı vermeye hazırım. Hiçbir saldırı bizi yıldıramaz.”

KÖYLÜLER: SALDIRGANLAR BURALI DEĞİLDİ

Bu arada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Edinilen bilgilere göre 6 saldırgan tespit edildi. Yaşananlara şahit olan köylüler ise saldırganların o köyden olmadığını savundu. Çeşitli kanallarda yayınlanan görüntülere göre köylüler, “Bunlar bu köylü değil, yabancı. Bunu yapan bu köylü değil. Provokasyon yapıyorlar. Burası şehit evi, şehide saygı gösterilecekse dua edilecek. Yazık değil mi?” ifadelerini kullandılar.


Bekaroğlu: Saldırıdan Soylu sorumlu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu

Saldırı sonrası CHP’de olağanüstü toplantı çağrısı yapılarak yönetici ve vekiller Ankara’ya çağrıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız hala saldırı altında ancak durumu iyidir. Bu saldırıdan başta İçişleri Bakanı Soylu olmak üzere Genel Başkanımızı hedef gösterenler sorumludur.” ifadelerini kullandı. HDP’den yapılan açıklamada da saldırıdan iktidarın nefret dilinin sorumlu olduğu belirtildi.

KARAMOLLAOĞLU: DİLİMİZDE TÜY BİTTİ!

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da saldırıya sert tepki gösterdi. Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Şehit cenazesine katıldığı sırada saldırıya uğrayan Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve bu saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum. Sayın Cumhurbaşkanın kucaklaşmaya çağırdığı bir dönemde bu saldırının yaşanması bütün milletimizi üzmüştür. Fakat bu saldırı nefret ve kutuplaşma dilinin bir sonucudur. Aylardır dilimizde tüy bitti; toplumu germeyin, muhalefeti düşman gibi göstermeyin dedik ama sonuç ortada maalesef.” ifadelerini kullandı.

‘CHP’LİLERİ CENAZELERE ALMAYIN’ TALİMATI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Haziran seçiminin ardından Ağrı’da Mevlit Bengi isimli vatandaşın PKK tarafından öldürüldüğü iddiasının hükümete yakın bazı medya organlarında yer almasından sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak, “Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım.” demişti. Soylu’nun bu görüşme sonrası bütün valilere, “CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin!” talimatı vermişti.


AKP: Olay kabul edilemez

AKP kanadından da linç girişimine tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur.” dedi. Muhalefeti sürekli terörle bağlantılı gibi gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ‘Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının kabul edilemeyeceğini ve tüm yönleriyle araştırıldığını’ söyledi. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da saldırının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Saray’ın sözcüsü İbrahim Kalın ise “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin