NBC sunucusundan Trump’a tepki: Siz başkansınız. İstediğini retweet eden amcalardan değilsiniz

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Usame Bin Ladin’in ölümüyle ilgili bir paylaşımına ilişkin “Ben sadece retweet ettim” savunmasına NBC sunucusu, “Siz başkansınız. İstediğini retweet eden amcalardan değilsiniz” diye tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine sayılı günler kala Miami’deki Perez Sanat Müzesi’nden yapılan NBC canlı yayınında izleyicilerin ve sunucu Savannah Guthrie’nin sorularını cevapladı. Sunucu Guthrie ile Trump arasında zaman zaman yaşanan gerginlik programa damga vurdu.

Koronavirüs sürecini anlatan Trump, “İlk zamanlar biraz ateşim vardı. Sanırım ciğerlerim de enfekte olmuştu. Doktorlar riske atmak istemedi ve hastaneye gittik. Burada bana antikor kokteyli verdiler. Kısa sürede kendimi iyi hissettim.” diye konuştu.

“MASKE TAKAN KİŞİLER DE HASTALIĞA YAKALANIYOR”

Trump, Demokrat rakibi Joe Biden ile 29 Eylül’de yaptığı canlı yayın tartışmasından kısa süre sonra Kovid-19’a yakalanmasıyla akla gelen, “Trump, canlı yayına çıkmadan virüs testi yaptırmadı mı?” sorusunu da cevapladı.

Doktorlarının kendini düzenli kontrol ettiğini vurgulayan Trump, “O canlı yayından önce test yaptırmış da olabilirim, yaptırmamış da. Şu anda hatırlamıyorum” dedi.

Trump, maske takmadığı için getirilen eleştirilere de “Maske takan kişiler de hastalığa yakalanıyor” cevabını verdi.

Guthrie’nin “Sürü bağışıklığını bir strateji olarak destekliyor musunuz?” sorusu üzerine ise Trump, “Çare, sorunun kendisinden daha kötü olmamalı. Bizim izlediğimiz yol doğruydu.” yorumunu yaptı.


“HER ZAMAN BEYAZ IRKÇILIĞI KINADIM”

Biden ile 29 Eylül’deki tartışmada beyaz ırkçılığı doğrudan kınamadığı için eleştirilen Trump, “Her zaman beyaz ırkçılığı kınadım, yine kınıyorum. Bunun yanında Antifa’yı da kınıyorum.” dedi.

Trump, aşırı sağcı komplo teorileri hareketi QAnon’u kınayıp kınamayacağının sorulması üzerine de “Ben bu grup hakkında hiçbir şey bilmiyorum.” diye cevap verdi.

“BARIŞÇIL GEÇİŞ SÜRECİ İSTİYORUM”

Biden’ın başkanlık seçimlerini kazanması durumunda “barışçıl bir geçiş süreci” sağlayıp sağlamayacağına ilişkin Trump, “Adil bir seçim istiyorum. Barışçıl geçiş sürecine gelince kesinlikle bunu da istiyorum ancak buna gerek duyacağımızı sanmıyorum çünkü seçimleri ben kazanacağım” görüşünü paylaştı.

Trump’ın, El Kaide elebaşı Usame Bin Ladin’in ölümüyle ilgili bir paylaşımı retweet etmesine ilişkin, “Ben sadece retweet ettim. Kararı insanlar versin.” demesi üzerine Guthrie, “İşte bunu anlamıyorum. Siz başkansınız. Herhangi birinin istediğini retweet edebilecek amcası değilsiniz” tepkisini gösterdi.

Guthrie’nin “Kovid-19 teşvik paketiyle ilgili duruşunuzu sürekli değiştiriyorsunuz?” sözleri üzerine Trump, “Hayatınızda hiç müzakere kelimesini duydunuz mu? Şu anda müzakereler yapıyoruz.” diye konuştu.

1 YORUM

 1. Buyuk bir olasilikla yine Trump kazanacak.

  Trump’in kazanmasini halk degil, zenginlerin onemli bir kismi istiyor.

  Oylar kazandirmayacak, oylari sayan sistem kazandıracak, bilgisayar programlari kazandiracak…

  Cok basitce olcebileceginiz bir sey: 8 Kasim 2016 secimlerine bakin. O gunku gazetelere internetten erisebilirsiniz. Neredeyse bir tek gazete bile “Trump kazanacak” demiyordu. Clinton taraftarlari: “nasilsa kazanacagiz” diye oy vermeye gitmediler. Yine de hileli bir secim ve sayiyla gelebildi iktidara.

  Simdi yine Biden en az %10 farkla arayi acmis durumda.

  Trump, “yuzyuze olmazsa debat olmaz” deyip tartismadan da kacti.

  Yine de: “kazanmazsam baskanligi teslimde sorun yasanir” diyebilen biri.

  Basit bir okur olarak soyluyorum:
  Bu adam Gorbacov’un SSCB’ye yaptigini ABD’ye yapacak gibi duruyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin