NBA’in Türkiye hesabı Enes Kanter’i sansürledi; NBA ve NBPA sessiz kalmadı

NBA Yarı Finalleri’nden takımı Portland Trail Blazers’in deplasmanda Denver Nuggets Trail 97-90 yendiği maçta büyük bir performans sergileyen Enes Kanter, NBA’in Türkiye hesabı tarafından sansürlendi. Maçta takımın en iyi performans gösteren 2. oyuncusu olan Kanter, maçta 15 sayı, 9 ribaunt ve 1 asist ile oynadı.

NBA’in genel hesabı Blazers en iyi performans gösteren 5 oyuncusu alt alta yazarak twitten paylaştı. NBA’in Türkiye hesabı da aynı twiti Türkçe alıntıladı. Fakat tek bir farkla. Bu sefer Enes Kanter’in ismi twitten tamamen silinmiş ve fotoğrafları kaldırılmıştı.

Bu duruma tepki gösteren Kanter, twitter hesabından “Bu gece burada yalnızca bir Türk oyuncu var ve Türkiye NBA hesabı beni sansürledi.” dedi. Hükümetin Türkiye’de insanları kontrol ettiğini ve bunun bir problem olduğunu dile getiren Kanter, “Resmi NBA buna nasıl izin verebilir?” diye sordu.

NBA SESSİZ KALMADI

Gelişme üzerine NBA, Türkiye hesabını yöneten PR ekibinin tamamının işten atıldığını duyurdu ve Enes Kanter’den özür diledi.

NBPA: ENES KANTER’İN YANINDAYIZ

NBA oyuncu sendikası NBPA daEnes’in arkasında durduklarını belirten basın bildirisi yayınlayarak, yıldız oyuncuya sahip çıktı. Tüm bu gelimeler ABD medyasını gündemine oturdu. Washington Post başta olmak üzere gazeteler yaşananlarını sayfalarına taşıdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin