Mutlu insanlar ülkesi!

Haber | Basri Doğan – Amsterdam Tr724

Hollanda İstatistik Kurumu, 17 milyon nüfuslu ülkede 18 ve üstü yaştaki  her beş kişiden birinin kendini ‘çok mutlu’ hissettiğini açıkladı. Araştırmaya göre, halkın yüzde 86’sı kendini ‘mutluyum, en azından mutsuz değilim veya çok mutluyum’ diye tanımlıyor.

Merkezi İstatistik Bürosu’nun (CBS) yaptığı araştırmada mutluluklarına 1 ile 10 arası puan veren vatandaşlardan yüzde 20’si kendileri için 9 ile 10 puan kullandı. Yaşamlarına 7 ile 8 puan verenlerin yani ‘en azından mutsuz değilim’ ve ‘mutluyum’ diyenleri oranı ise yüzde 66’ya tekabül ediyor. Kendilerini ‘mutsuz’ hissedenler ile ‘ne mutluyum nede mutsuzum’ diyenler ise toplumun sadece yüzde 14’ünü oluşturuyor.

MUTSUZLARIN SAĞLIKLARI DAHA KÖTÜ

Özellikle evliler, yüksek gelir kategorisindekiler ve işçiler ‘çok mutlu’ olduklarını ifade ederken, boşanmış yetişkinler, düşük eğitimli ve düşük gelir grubundakiler ‘mutsuz’ olduklarını dile getirdi. Çok mutlu olan yetişkinlerin yüzde 56’sı aile, arkadaş veya tanıdıklarıyla günlük temas halinde bulunduklarını beyan etti. Sonuçları analiz eden kuruma göre, aileleri ile sürekli temas halinde olan insanlar, diğer insanlara daha fazla güven duyuyor. Kendilerini mutsuz görenlerin sağlık durumları ise diğer insanlara göre daha kötü durumda.

MUTLULUĞUN ANAHTARI

Sağlık, eğitim ve medeni hal gibi durumlar mutluluğu etkileyen önemli faktörler. Düzenli kitap okuyan ve sosyal iletişimi güçlü olanlar emsallerine göre daha da mutlu oluyor.

***

Avrupa mutlu, Türkiye mutsuz

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın, Dünya Mutluluk Raporu’na göre 10 mutlu ülkeden 7’si Avrupa’da. Türkiye listede 69. sırada. 2018 raporunda çok daha gerilerde çıkması bekleniyor.

İşte sırasıyla halkı en mutlu 10 ülke:

1-Norveç

2-Danimarka

3-İzlanda

4-İsviçre

5-Finlandiya

6-Hollanda

7-Kanada

8-Yeni Zellanda

9-Avustralya

10-İsveç

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin