Mülteci değil, kalıcı!

Erdoğan yanılıyor; Suriyeliler dönmeyecek

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

İktidar temsilcilerine göre Suriye’de güvenlik bölge oluşturulursa Türkiye’deki sığınmacılar ülkelerine dönecek! Hatta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre ‘4 milyon Suriyeli evlerine dönmek için gün sayıyor.’ İktidarın yayın organlarından Yeni Şafak, daha bir hafta önce Türkiye’den 365 bin Suriyelinin bölgeye döndüğünü yazdı. Ancak ülkedeki Suriyeli sığınmacı sayısı azalmak yerine sürekli artıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Eylül’de yaptığı açıklamada Türkiye’deki sığınmacı sayısını 3 milyon 500 bin olarak açıklamıştı. Mülteciler Derneği’nin rakamlarına göre, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı 7 Kasım 2019 tarihi itibarıyla toplam 3 milyon 682 bin 434 kişiye yükseldi. Bir önceki aya göre 7 bin 864 kişi arttı.

Rakamlar, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından daha birkaç ay önce yapılan araştırmayı da doğruluyor. Söz konusu araştırmaya göre, bırakın güvenli bölgeyi, savaş tamamen bitse bile ‘dönmeyeceğim’ diyenlerin oranı yüzde 72! Ayrıca Suriyeliler artık Türkiye’de sadece sığınmacı değil iş dünyasında da sahne alıyor. En az bir ortağı Suriye uyruklu olan şirket sayısı 15 binden fazla. Bu şirketlerde 10 binden fazla Suriyeli istihdam ediliyor. AKP rejimi anlamamakta ısrar ediyor; Suriyeliler artık ‘kalıcı’…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar temsilcileri ‘Suriye’de güvenli bölge’ oluşturulduğu taktirde sığınmacıların ülkelerine döneceğine inanıyor. Barış Pınarı Harekatı’nın iki temel amacından biri de sığınmacıların ülkelerine dönmesini sağlamaktı. Tayyip Erdoğan, mayıs ayında yaptığı açıklamada, ‘sınırı temizleyerek ülkemizde yaşayan 4 milyona yakın sığınmacının huzur içinde evlerine dönebilmelerine imkan sağlayacaklarını’ söylemişti. Geçtiğimiz ay ise rakamı 2 milyona düşürdü: “Barış Pınarı Harekatımızın 2 önemli amacı vardır. İlki, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG kaynaklı terör kaynağını ortadan kaldırmaktır. 2. amacı Suriyeli kardeşlerimizin geriye dönüşü için ortam sağlamaktır. Kısa zamanda Münbiç’ten Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip, ilk etapta 1 milyon daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz.”

SURİYELİLERİN GİTMEYE NİYETİ YOK!

İktidar temsilcilerine göre Türkiye’nin ‘muhacir’ kardeşleri gidecek ancak sığınmacılar öyle düşünmüyor. Öncelikle ülkedeki 3,6 milyondan fazla Suriyelinin yüzde 98.3’ü şehirlerde yaşıyor. Bu da 3 milyon 620 bine yakın bir rakama denk geliyor. Geçici barınma merkezlerinde kalan yaklaşkı 63 bin Suriyelinin bir şekilde ‘ikna’ edilerek gönderildiğini varsayalım; şehirlerde yaşayan ve çoğunun nerede olduğu bile bilinmeyen sığınmacılar nasıl gönderilecek? Yine ‘sürek’ avına mı çıkılacak? Kaldı ki bu insanların büyük bir kısmı ‘savaş bitse bile’ dönmek istemiyor.

‘DÖNMEYECEĞİM’ DİYENLERİN ORANI YÜZDE 72

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın sonuçlarını geçtiğimiz ay açıkladığı araştırmaya göre Suriyeliler savaş bitse bile ülkelerine dönmeyi düşünmüyor. Araştırmada ‘Savaş bitse bile dönmeyeceğim’ diyenlerin oranı yüzde 72! Hata payı bile düşülse 100 Suriyeliden sadece 30’unun ülkesine dönmek istediğini söylüyor. Bu da yaklaşık 1 milyon Suriyeli yapar. Özetle 2,5 milyon civarında Suriyeli kalıcı!

15 BİN ŞİRKET KURDULAR

Ayrıca Suriyeliler artık sadece ‘sığınmacı’ da değil. Yeni bir hayat kurdular, işyerleri açtılar. Bir kısmı ‘işveren’ bile oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun konuya ilişkin bir sorusuna 14 Haziran 2019’da verdiği cevapta, en az bir ortağı Suriye uyruklu olan şirket sayısı 15 bin 159 olduğunu belirtmişti. Bu şirketlerde istihdam edilen Suriyeli sayısı ise 10 bin 46 olarak açıklandı.

YANDAŞ BASINA GÖRE; DÖNÜYORLAR!

İktidara yakın gazetelere göre Barış Pınarı Harekatı sonrası 100 bin ila 400 bin arasında Suriyeli ülkelerine döndü. Sabah, 2 Kasım’daki haberinde 1 ayda 100 bin kişinin döndüğünü yazdı. Yeni Şafak ise 4 Kasım’da ‘Türkiye’nin Fırat Kalkanı ile başlattığı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye’den 365 bin Suriyeli bölgeye döndüğünü savundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Eylül’de yaptığı açıklamada ülkedeki Suriyeli sayısının 3,5 milyon olduğunu söylemişti. İktidar yanlısı gazetelerin haberlerine göre rakamın zamanla aşağı yönlü değişmesi lazım. Ancak öyle olmuyor!

SURİYELİLER DÖNÜYORSA RAKAM NEDEN ARTIYOR?

Mülteciler Derneği’nin rakamlarına göre, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı 7 Kasım 2019 tarihi itibarıyla toplam 3 milyon 682 bin 434 kişi oldu. Bir önceki aya göre 7 bin 864 kişi arttı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre Eylül ayında Türkiye’de 3 milyon 663 bin 863 Suriyeli vardı. Rakam yaklaşık iki ayda 20 bin civarında artmış görünüyor. İddia edildiği gibi 365 bin Suriyeli ülkelerine döndüyse Türkiye’dekilerin sayısı neden artıyor?

GÖÇ DEVAM EDİYOR, DOĞUM ORANI YÜKSEK

Bunun iki temel sebebi var. İlki, Suriye’den göçlerin düşük yoğunlukta da olsa devam ediyor olması. Ancak daha da önemlisi doğumlar! İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında yayınlanan rapora göre toplam Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 567 bin. Geçtiğimiz yıl nisan ayından bu yana toplam artış 115 bin civarında. Yine geçtiğimiz yıl nisan ayında 0-4 yaş arası Suriyeli bebek sayısı ise 483 bin 643. Bugün ise bu rakam 572 bin 544’e yükseldi. Bu da şunu gösteriyor; sığınmacı sayısındaki artışın 88 bin 900’ü yeni doğumlardan kaynaklanmış. Kalan 26 bin civarındaki kısmı ise göçten…

1 YORUM

  1. Ya siz de bir zalim ve iktidarinin kurbani olarak kacmadiniz mi? Gitmesinler,kalsinlar suriyeliler bunda ne var Allah askina?? Almanyada oturum alip, devletin yardimiyla gecinmek icin arkadaslariniz can atiyor!! Yani bu kadar cifte standard ve aymazlik,pes dogrusu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin