Muhalif belediyeler çalıştırılmıyor: İktidar, ‘ekmeğe’ göz dikti!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

AKP rejiminin başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana olmak üzere muhalif belediyelere yönelik ‘engelleme’ stratejisinde halka her geçen gün genişliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceki gün aldığı kararla mobil halk ekmek büfelerinde satışı yasaklayacağı iddia edildi. Ancak tepkiler üzerine bakanlık geri adım attı ve söz konusu yasağın ‘mobil halk ekmek’ büfelerini kapsamadığını açıkladı. Bu yasak girişimi ilk değil. Bundan önce de bir çok belediyenin halka uzanan hizmetleri bizzat AKP iktidarı tarafından engellendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, belediyelere yapılan yardım bağışlarına bloke konuldu. Adana Belediyesi’nin acil durumlarda kullanılmak üzere hazırladığı 1.000 yataklı sahra hastanesinin kapısına kilit vuruldu. Marmaray’da aylardır sürdürülen ‘ucuz bilet’ uygulaması TCDD’nin itirazıyla kaldırıldı. Halk ekmek büfelerinin artırılması teklifi reddedildi. Belediyelerin ekmek dağıtımına bile engel olundu. Adana Belediye Başkanı’nın makam koltuğuna ve masasına el konuldu. AKP’li başkanın bıraktığı borç yüzünden, CHP’li başkanın makam aracı haczedildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimlerinden 4 gün önce 19 Haziran 2019’da Çamlıca Camii avlusunda kendisini bekleyen vatandaşları teselli ederken, “Çoğunluğu bizde. Şu anda hâlâ her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” diyordu. Gerçekten de dediğini yaptı.

Muhalif belediyeleri devlet aygıtının bir parçası olarak görmeyen hatta rakip olarak kabul eden rejim, muhalif belediyeleri çalıştırmamak için elinden gelen her şeyi yaptı ve yapmaya devam ediyor. Yasalar, yönetmelikler değiştirildi. İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin gibi metropolleri kaybeden Cumhur İttifakının ilk işi büyükşehirlerin yetkileri tırpanlamak oldu. İhale yasası bile değiştirildi. Torba yasalarla büyükşehirlerin gelirleri kısıtlandı.

YARDIM HESAPLARINA BLOKE!

Rejim, muhalif belediyelerin halka ‘dokunmasını’ istemiyordu. Zira yıllardır iki kilo makarna, 5 kilo kömürle oy toplamaya alışmıştı. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin koronavirüs salgınında yoksullara yardım için başlattıkları kampanyalar engellendi. Toplanan paralara bloke konuldu. Belediyeler ‘paralel devlet’ kurmakla bile suçlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz.” diye konuştu.

SAHRA HASTANESİ MÜHÜRLENDİ!

CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüse karşı ihtiyaç halinde kullanılmak üzere TÜYAP Fuar Alanı’nda hazırladığı 1.000 yataklı sahra hastanesi Adana İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uyduruk gerekçelerle mühürlendi. Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Söyleselerdi ne eksiği varsa onları tamamlardık.” dedi. Sahra hastanesini milletin sırtına bindirilen Şehir Hastaneleri ile kıyaslayan Erdoğan ise “Standları panellerle bölmek suretiyle ortaya hastane çıkardım diyorlar.” diyerek tepki gösterdi.

UCUZ BİLET UYGULAMASI SON BULDU

Marmaray’da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi, 30 Kasım’da TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı! İBB’nin aktarma sistemine dahil ettiği Marmaray, TCDD’nin açtığı dava sonucunda verilen mahkeme kararına göre aktarma sisteminden çıkarıldı. Artık başka bir araçtan Marmaray’a binen yolcular Marmaray’da aktarma ücreti değil, bilet ücreti ödeyecekti.

YENİ HALK EKMEK BÜFELERİ ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

İstanbul’da yeni Halk Ekmek büfesi açılması teklifi, 15 Aralık 2020’de AKP grubunun oylarıyla komisyona gönderildi. CHP grubunun hemen gündeme alınarak teklif karar olarak kabul edilmesi talebi oy çokluğu ile reddedildi. Vatandaşların tepkisi ve İBB’nin mobil büfe çözümü üzerine teklif yeniden ele alındı. 142 yeni Halk Ekmek büfesi açılması teklifi bu kez kabul edildi. 

EKMEK DAĞITIMI ENGELLENDİ

Geçtiğimiz nisan ayında Halk Ekmek A.Ş.’nin bazı büfelerine ekmek dağıtımı bile polis tarafından engellenmişti. İBB yetkilileri tarafından durumun İstanbul Valiliği’ne bildirilmesi ile sorun çözüldü ve ekmek satışı başladı. Aynı şekilde CHP’li Mersin Belediyesi’nin de sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonunda halka ekmek dağıtmasının iktidar tarafından engellendi. İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin gezici araçla halka bando müziği ulaştırması ile yasaklandı.

DEPREME HAZIRLIK TEKLİFİ BİLE REDDEDİLDİ

Esenyurt Belediyesi, geçtiğimiz ay deprem hazırlığı için 2 tam teşekküllü arama kurtarma aracı, 3 dağıtım aracı, 2 sepetli vinç, 1 vinç, 1 şantiye tipi karavan, 1 motokaravan, 1 lastik tekerlekli kepçe ve 10 tenteli çift kabinli kamyonet almak için başkanlık teklifi meclise sundu. İller Bankası’ndan kredi kullanarak alınması planlanan ekipman için AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

‘İLLÜZYON BOZULUR’ KORKUSU!

AKP iktidarının en korktuğu şey, yıllardır uğraştığı ‘algı’nın yıkılması. Zira rejimin temsilcileri 18 yıldır insanları, “Biz gidersek, yardımlar kesilir.” diyerek korkutuyor. İnsanların, ‘AKP gittiğinde yardımların kesilmeyeceğini’ anlaması rejimin sonu demek. İşte bu yüzden AKP rejimi muhalefetin halka dokunmasını, vatandaşın yararına işler yapmasını istemiyor. Bütün bu engelleme ve yasakların temel nedeni de bu korku…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin